خبر فوری
This content is not available in your region

منع هرگونه تماس با همسر برنده نوبل صلح

منع هرگونه تماس با همسر برنده نوبل صلح
اندازه متن Aa Aa

نیروهای امنیتی چین فشارهای بیشتری را برای کنترل پی آمدهای اهدای جایزه صلح نوبل به ناراضی زندانی “لیو شیائوبو“، در پیش گرفته اند.

نظارت پلیس بر زندگی روزمره “لیو شا“، همسر برنده جایزه نوبل شدت می گیرد. کسی اجازه ورود به خانه و گفتگو با وی را ندارد و تماس تلفنی نیز میسر نیست. لیو شاو پایان هفته گذشته برای شکستن فضای اختناق و رساندن خبر اختصاص جایزه نوبل به همسرش به محل زندان او رفت، اما در بازگشت با محاصره خانه خود روبرو شد.

سیمون شارپ، دبیر بخش سیاسی یک هیئت اعزامی از اتحادیه اروپا در جلوی خانه لیو شا همسر برنده جایزه صلح نوبل ایستاده تا پیام تبریک کمیسیون اروپا را به او برساند. اما موفق نمی شود.

او می گوید::” مطمئن نیستم چرا، ولی ما اجازه ورود به این محوطه محاصره شده را نداریم. به ما گفته شده بود می توانیم داخل شویم و اگر پس از تماس تلفی ما، کسی از داخل ساختمان بیرون آمد، با او گفتگو کنیم. اما بدیهی است که ما نمی توانیم به لیو شا تلفن کنیم، زیرا که او به تلفن اش دسترسی ندارد. بنابراین من به سفارت خانه ام برمی گردم.”

رسانه های چین نیز برای جلوگیری از هر گونه زنده کردن خبر اهدای نوبل به لیو شیائوبو ناراضی زندانی تحت کنترل شدید قرار دارند.

لیو شیائوبو که در دسامبر گذشته به اتهام فراخواندن چین به دمکراسی به 11 سال زندان محکوم شده است، از شرکت کنندگان در تظاهرات اعتراضی میدان تین آن من در 4 ژوئن 1989 بود. او جایزه نوبل خود را به خاطره کشته شدگان تظاهرات تیان آن من اهدا کرد.

دولت چین پیش ازین خشم و نارضایتی خود را از تصمیم کمیته نوبل به اهدای جایزه به ناراضی زندانی در چین ابراز داشته و از احتمال کاهش روابط اقتصادی خود با دولت نروژ سخن گفته بود. در همین ارتباط دیدار برنامه ریزی شده وزیران دو کشور که قرار بود این هفته برگزار شود، لغو شده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.