خبر فوری
This content is not available in your region

انتخابات قرقیزستان در آرامش برگزار شد

نظرها
انتخابات قرقیزستان در آرامش برگزار شد
اندازه متن Aa Aa

چهار ماه پس از آنکه 400 شهروند در خیابانهای قرقیزستان در شورشی علیه حاکمیت کشته شدند، امروز احزاب این کشور نخستین رقابت انتخاباتی خود را برای تشکیل پارلمان پشت سرگذاشتند.

آخرین نتایج شمارش آرا حاکی از موفقیت 88 درصدی حزب “ آتاژورت “ است.
این حزب به دلیل حمایث از مسایل قومی از محبوبیت بالایی در این کشور برخوردار است.

یک معلم قرقیز می گوید: “ مهمترین پرسش این است که چه زمانی زندگی ما بهتر می شود؟ حکومت های قبلی نشان دادند که در این باره کارآیی ندارند.”

یکی دیگر از شهروندان بیشکک پایتخت قرقیزستان می گوید: “ من از آنها می خواهم که به مردم اهمیت دهند، همین !”

قرقیزستان در شمال شرقی آسیای مرکزی واقع شده است. 9 سال پس از انقلاب اکتبر روسیه، قرقیزستان به عنوان بخشی از اتحاد جماهیر شوروری درآمد و پس از فروپاشی کمونیسم درسال1991مستقل شد. سال 2005 این کشور شاهد انقلابی موسوم به انقلاب رنگی گل لاله بود.

اگرچه امسال نام قرقیزستان تداعی کننده خشونت های خیابانی و شورش بود اما روز یکشنبه انتخابات پارلمانی این کشور در آرامش و بدون تنش برگزار شد.

ماه آوریل مردم قرقیزستان در اعتراضی گسترده که به خشونت انجامید “ قربان بیگ باقیف “ را مجبور به ترک ریاست جمهوری کرده و“رزا اوتانبایوآ”
را به رهبری موقت برگزیدند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.