خبر فوری
محتوای این برنامه در حوزه جغرافیایی شما در دسترس نیست

یک هفته پس از جاری شدن سیل سمی در مجارستان

نظرها
یک هفته پس از جاری شدن سیل سمی در مجارستان
اندازه متن Aa Aa

مقامات مجارستان می گویند امیدوارند که کار ساخت سد محافظتی شهر “کولونتار“ را شامگاه سه شنبه و یا حداکثر بامداد چهارشنبه به پایان رسانند. این سد برای مهار سیل مجدد در منطقه حادثه دیده ساخته می شود.
 
روستای “کولونتار” که تعداد ساکنان آن حدود 800 نفر است، صبح شنبه و در پی احتمال جاری شدن مجددسیل سمی تخلیه شده است. 24 نفراز ساکنان حاضر به تخلیه واحد مسکونی خود نشده اند و درمحل باقی مانده اند.
 
گروهی از کارشناسان اتحادیه اروپا برای کمک به مسئولان مجارستانی امروز دوشنبه وارد این کشور شدند.
 
ارتش مجارستان نیز برای مهار این فاجعه وارد عمل شده است و 300 سرباز خود را به منطقه اعزام کرده است. 127 دستگاه وسیله نقلیه ارتشی و 5 قطار هم برای انتقال احتمالی ساکنان منطقه در صورت عدم موفقیت عملیات مهار، در محل آماده هستند.
 
تیمی مرکب از4000 کارگر و 300 ماشین بدون وقفه در حال کار هستند تا از وقوع یک حادثه تاسف بار دیگر جلوگیری کنند.مسئولان مجارستان می گویند ساخت سد محافظتی پیشرفت خوبی داشته و تا بحال بیش از 70 درصد کار با موفقیت انجام شده است.
 
شرکت “مال” مالک کارخانه آلومینیوم سازی است که موجب بزرگترین فاجعه محیط زیستی در تاریخ کشورمجارستان شده است. در صورت اثبات عمدی بودن این فاجعه، این کارخانه ممکن است مجبور شود 73 میلیون یورو جریمه بپردازد. تحقیقات پلیس در این زمینه ادامه دارد.
 
سه مالک اصلی شرکت “مال” در زمره 100 ثروتمند مجارستان قرار دارند. این شرکت خصوصی در سال 1995 تاسیس شده است. دارایی خصوصی این سه نفر در مجموع بیش از 118 میلیون یورو تخمین زده می شود.
 
طبق آخرین گزارش های رسیده، پلیس مجارستان رئیس این شرکت را برای انجام تحقیقات بیشتر بازداشت کرده است. صبح امروز نیز نخست وزیر مجارستان به پارلمان این کشور پیشنهاد کرد تاکنترل این شرکت به دولت واگذار شود. 
 
یک هفته پس از این حادثه که دست کم موجب مرگ 7 تن و مجروح شدن 123 تن دیگر گردید، هنوز از سرنوشت حداقل یک نفر اطلاعی در دست نیست. به عقیده کارشناسان در پی این حادثه حدود 600 هزار تا 700 هزار متر مکعب مواد سمی بخش شده است و منطقه را آلوده کرده است.