خبر فوری
This content is not available in your region

تشکیل گروه کمک های انسان دوستانۀ اروپایی

نظرها
تشکیل گروه کمک های انسان دوستانۀ اروپایی
اندازه متن Aa Aa

سازماندهی یک گروه دائمی و داوطلبانه به منظور کمک رسانی، از مهمترین مسائلی است که اتحادیۀ اروپا به دنبال آن است. در مادۀ 214 پیمان لیسبون، تشکیل این گروه داوطلبانه گنجانده شده است. 
 
گروه ارائۀ خدمات داوطلبانۀ انسان دوستانه از سال 1996 در اتحادیۀ اروپا وجود دارد. اما این اتحادیه به دنبال دائمی کردن فعالیت این گروه است. با این طرح امکان مشارکت داوطلبانۀ بدون مزد به مدت یکسال برای جوانان 18 تا 25 سالۀ اروپایی در یک کشور عضو اروپا و یا خارج از این قاره فراهم می شود.
 
فعالیت داوطلبانۀ این گروه در زمینه های مختلفی از جمله فرهنگی، کمک های اجتماعی، محیط زیست، ورزش، توسعه و امدادرسانی سریع در حوادث طبیعی است. یک بخش حقوقی نیز در این گروه در نظر گرفته شده که اجرای قوانین بین المللی را به هنگام وقوع حوادث غیرمترقبه تامین می کند.  
 
کریستالینا گیورگیه وا، نمایندۀ کمیسیون اروپا که مامور اجرای این برنامه است به هنگام دیدار از مناطق سیل زدۀ پاکستان، از شروع مذاکرات با شرکای این برنامه، به عنوان نخستین مرحله از تشکیل این گروه خبر داد.
 
“بخش مهمی از کار، شناسایی روش های کمک رسانی با توجه به نیازهای آسیب دیدگان و مهارت های کمک کنندگان است. آموزش داوطلبان برای آماده کردن آنها با توجه به نیازها مهمترین بخش این برنامه است.”
 
58 درصد از شهروندان اروپایی معتقدند وجود این گروه برای امدادرسانی سریع ضروری است. طبق برنامۀ اعلام شده، تحقیقات برای این طرح تا پیش از سال 2011 پایان می یابد. این تحقیقات امکان تشکیل هستۀ اصلی فرماندهی این گروه را می دهد. اما نحوۀ تامین مالی مربوط به مراحل مقدماتی این طرح هنوز از سوالات مهم پیش روست.