خبر فوری

برنده جایزه ساخاروف و وضعیت حقوق بشردر کوبا

برنده جایزه ساخاروف و وضعیت حقوق بشردر کوبا
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

 
پس از دریافت جایزه “آزادی اندیشه” موسوم به “ساخاروف” ازپارلمان اروپا، گیرمو فاریناس، فعال و ناراضی کوبایی، اتحادیه اروپا رابه ادامه حمایت ازحقوق بشر و آزادی در کوبا فرا خواند.
 
آقای فاریناس در واکنش به آزادی پنج ناراضی سیاسی گفت:“مهم است ببینیم عکس العمل دولتهای اروپائی چه خواهد بود، آیا آنها در برابر کوبا موضع متحد اتخاذ خواهند کرد، آیا آنها بایستی به دولت کوبا برای آزاد کردن چند زندانی سیاسی تبریک بگویند؟
 اما به دولت های اروپائی بگویید که این کافی نیست، باید وضعییت حقوق بشر و دموکراسی در کوبا بهبود یابد، که چنین اتفاقی تا حالا نیفتاده است.“   
 
فاریناس 48 ساله، دراعتراض به سیاست های دولت کاسترو، تاکنون ده ها بار دست به اعتصاب غذا زده است. وی مدیرآژانس خبری“کوباناکان” ونیزعضو جنبش مخفی “اتحاد دموکراتیک کوبا” است که فعالیت هر دو از سوی دولت، غیرقانونی اعلام شده است.
 
او جایزه “آزادی اندیشه“ را ازآن تمام زندانیان و تبعیدیانی دانست که برای کوبایی آزاد مبارزه می کنند.
 
جایزه ساخاروف، با اعطای آن به دانشمند ناراضی شوروی آندره ساخاروف ایجاد شد. این جایزه از طرف اتحادیه اروپا به افراد و سازمانهایی اهداء می شود که زندگی خود را به دفاع از حقوق بشر و آزادی اندیشه اختصاص داده اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.