خبر فوری

درخواست سازمان ملل از آمریکا برای لغو تحریم ها علیه کوبا

درخواست سازمان ملل از آمریکا برای لغو تحریم ها علیه کوبا
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز سه شنبه خواستار لغو تحریم های اقتصادی آمریکا علیه کوبا شد.187 کشور عضو مجمع عمومی سازمان ملل به این درخواست رای مثبت دادند. 
 
این مجمع از سال  1992 میلادی تاکنون، نوزده قطعنامه را برای لغو این تحریم ها علیه کوبا صادر کرده است اما آمریکا بر ادامۀ این تحریم ها اصرار می ورزد.
  
وزیر امور خارجۀ کوبا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در اعتراض به سیاست های آمریکا گفت:“دو سال پیش، رییس جمهوری آمریکا اظهار امیدواری کرد که روابط جدیدی را با کوبا آغاز کند اما در واقعیت، هیچ چیز تغییر نکرده است. آمریکا هیچ حرکت جدیدی برای بهبود این وضعیت انجام نداده است.”
 
طی پنجاه سال گذشته، آمریکا تحریم های اقتصادی و تجاری را علیه کوبا اعمال  کرده است. پس از روی کار آمدن باراک اوباما، امید به لغو این تحریم ها می رفت اما رییس جمهوری آمریکا روز سوم ماه سپتامبر گذشته، دستور تمدید یکساله این تحریم ها علیه کوبا را صادر کرد.
  
نمایندۀ آمریکا در سازمان ملل نیز می گوید:” وقت آن است که از تمام انرژی و امکانات در حمایت از مردم کوبا که سالهاست به دنبال یافتن راهی بمنظور تصمیم گیری آزادانه برای سرنوشت خود هستند، استفاده شود.”
  
مجمع عمومی سازمان ملل در قطعنامۀ جدید، بر “ضرورت ممنوعیت های تجاری، اقتصادی و مالی از سوی آمریکا علیه کوبا” تاکید کرده است. قطعنامه های صادر شده علیه آمریکا برای لغو این تحریم ها همگی نمادین است و الزام آور نمی باشد.
 
تنها دو کشور آمریکا و اسراییل به این قطعنامه رای منفی دادند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.