خبر فوری
This content is not available in your region

احداث ایستگاه راه آهن جدید در اشتوتگارت و نظرات مردم

نظرها
احداث ایستگاه راه آهن جدید در اشتوتگارت و نظرات مردم
اندازه متن Aa Aa

مخالفان پروژه ایستگاه راه آهن اشتوتگارت موسوم به “اشتوتگارت 21 “ سال گذشته به 50 نفر هم نمی رسیدند اما امروز ده ها هزار نفر هستند، از هر قشر و گروه و سن و سالی. مطابق آخرین نظر سنجی ها، 53درصد آلمانی ها با این پروژه جنجالی مخالفند.

معترضان معتقدند که ایستگاه راه آهن مرکزی شهرشان می تواند در سطح زمین باقی بماند و بنابراین لزومی ندارد که برای احداث یک ایستگاه مدرن زیرزمینی مبلغ بیش از 4 میلیارد یورو هزینه شود. بودجه هنگفتی که می توان
در بخش های دیگر شهری سرمایه گذاری گردد. آنها می خواهند با آمدن به خیابان، توجه سیاستمداران و تصمیم گیرندگان شهری را به این نکته جلب کنند.

به اعتقاد گروهی از ساکنان این شهر، این پروژه شکاف عمیقی را بین مردم، نه تنها در اشتوتگارت بلکه در تمام آلمان بوجود آورده و تنها راه برون رفت از آن، همه پرسی است.

مسئولان راه آهن آلمان و سیاستگذاران این کشور سعی در تسریع عملیات اجرایی پروژه اشتوتگارت 21 دارند. آنها معتقدند با این کارشهر اشتوتگارت تبدیل به قلب اروپا می شود و قادر خواهد بود تا پاریس را به براتیسلاوا وصل کند. یک مسیر 1500 کیلومتری که از استراسبورگ، اشتوتگارت، مونیخ و وین هم می گذرد. دسترسی به فرودگاه اشتوتگارت هم آسان و سریع خواهد شد. بیش ازنیمی از مسیر 117 کیلومتری خط راه آهن جدید از داخل تونل می گذرد.

اما این پروژه نکات مثبت زیادی هم دارد. بعنوان نمونه با اجرای آن 100 هکتار به فضای پارک نزدیک ایستگاه فعلی اضافه خواهد شد. این مکان در حال حاضر آشیانه قطارهای از دور خارج است. علاوه بر فواید زیست محیطی این کار، فضای گردشکری برای حدود 24 هزار نفر بوجود می آید و فضا برای ایجاد 15 هزار فرصت شغلی نیز فراهم می شود.

با این وجود موافقان پروژه هم در خانه های خود ننشسته اند. آنها هم در تظاهرات شرکت می کنند. همه پرسی، در صورت برگزاری، در سراسر ایالت بادن وورتمبرگ انجام خواهد شد. حامیان پروژه امیدوارند این موضوع تاثیر مثبتی بر اقتصاد منطقه بگذارد.

این مسئله می تواند به حاکمیت 57 ساله حزب دمکرات مسیحی بر ایالت بادن وورتمبرگ خاتمه دهد. آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان انتخابات 27 مارس سال آینده را به همه پرسی در مورد پروژه اشتوتگارت 21 تشبیه کرد.

نتایج نظرسنجی اخیردر اشتوتگارت، نشان می دهد که حزب دمکرات مسیحی فقط 34 درصد آراء را در انتخابات ماه مارس کسب خواهد کرد. در این صورت سبزها با 32 درصد می توانند یک دولت ائتلافی را با سوسیال دمکرات ها ی 19درصدی تشکیل دهند.

در صورت تحقق نتایج این نظر سنجی وینفرید کرتچمان، رهبر سبزهای در پارلمان محلی اشتوتگارت به ریاست ایالت وورتمبرگ خواهد رسید. سبزها که در حال حاضر تنها 12 درصد کرسی ها را در اختیار دارند، تنها حزب موافق برای استفاده بیشتر از ابزارهای دمکراسی مستقیم هستند. سبزها، تنها حزب پارلمان محلی هستند که از ابتدا به پروژه اشتوتگارت 21 رای منفی داده اند.

حتی بسیاری از سیاستمداران هم خواستار تغییراتی در این پروژه شده اند. به نظر می رسد دوره صدور تصمیمات قطعی به سر رسیده و امروززمان مشارکت دادن هر چه بیشتر شهروندان در فرایند تصمیم گیری و بازیافتن اعتماد از دست رفته آنهاست.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.