خبر فوری
This content is not available in your region

موانع ترکیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا

نظرها
موانع ترکیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا
اندازه متن Aa Aa

موضوع گسترش اتحادیه اروپا، همچنان یکی از مسائل بغرنج این اتحادیه محسوب می شود.

یکی ازاین مسائل، قضیه پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپاست.

عدم توسعه اقتصادی و اجتماعی کافی از یک طرف و عدم شناسایی قبرس توسط این کشور از طرف دیگر، تاکنون مانع از پیوستن آن به این اتحادیه شده است.

مارک پیرینی، رئیس هیئت اتحادیه اروپا در ترکیه ضمن اشاره به این موانع، اذعان می کند که توسعه قابل ملاحظه روابط تجاری با ترکیه و سرمایه گذاری در زمینه انرژی، این کشور را به یکی از منابع رشد و رقابت صنعتی در اروپا تبدیل کرده است.

به هر حال هر چه که باشد، نظر سنجی ها در ترکیه نشان می دهد که علاقه مردم این کشور برای پیوستن به اتحادیه اروپا در 5 سال اخیر کاهش یافته و به زیر 40 درصد رسیده است.

به گفته چنگیز اکتر، استاد دانشگاه در استانبول :“اگر ترکیه سیاستهای خود را تغییر داده و دورنمای روشنی برای خود ترسیم کند، احتمالا می تواند تا سال 2023 که صدمین سالگرد تشکیل جمهوری در ترکیه نیز هست، به اروپا بپیوندد.”

این در حالی است که مارک پیرینی، رئیس هیئت اتحادیه اروپا بر خلاف این عقیده می گوید که تا زمانی که هنوز به انتهای مذاکرات نرسیده ایم، نمی توان تاریخی برای پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا تعیین کرد.

البته غیر از مسائل اقتصادی و مشکل به رسمیت نشناخته شدن قبرس بوسیله این کشور، مسئله آزادی بیان، آزادی مطبوعات و وضعیت اقلیت کرد، همچنان بر دوش ترکیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا سنگینی می کنند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.