وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

واکنش نخست وزیر ترکیه به گزارش کمیسیون اروپا

واکنش نخست وزیر ترکیه به گزارش کمیسیون اروپا
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

کمیسیون اروپا روز سه شنبه در گزارش سالانۀ خود، وضعیت حقوق بشر و آزادی مطبوعات در ترکیه را نامناسب توصیف کرد.

در این گزارش که عضویت ترکیه در اتحادیۀ اروپا را بار دیگر به تاخیر می اندازد، به عدم مذاکرات ترکیه با قبرس بر سر اختلافات بین دو کشور نیز اشاره شده است.

در نخستین واکنش به گزارش کمیسیون اروپا، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، اتحادیۀ اروپا را به تلاش برای کند کردن روند پیوستن این کشور به این اتحادیه متهم کرد. وی گفت:” دولت ترکیه سعی می کند مذاکرات را برای پیوستن به اتحادیۀ اروپا ادامه دهد اما در مورد خواستۀ ترکیه غفلت شده و این ترکیه است که در حال پرداختن هزینه های هنگفتی برای تاخیر در ورود به اتحادیۀ اروپاست.”

نخست وزیر ترکیه تاکید کرد دولت و مردم ترکیه این وضعیت را توهین کننده می دانند.

استفان فول، نمایندۀ کمیسیون اروپا نیز می گوید:” درست است که تغییرات زیادی در ترکیه رخ داده است و جدیدترین آن همه پرسی تغییرات قانون اساسی این کشور بود، اما مسالۀ مهم این است که قادر باشیم به شهروندان اتحادیۀ اروپا تضمین بدهیم تغییرات در ترکیه عمیق هستند. تنها پارلمان یک کشور نیست که تصمیم می گیرد، مردم هستند که تصمیم اصلی را می گیرند و تغییرات در ترکیه باید برای حقوق مردم صورت پذیرد.”

ترکیه از سال 2005 به طور رسمی تقاضای پیوستن به اتحادیۀ اروپا را مطرح کرده است. اما عدم پیشرفت در مذاکرت میان دو کشور ترکیه و قبرس عضویت ترکیه در اتحادیۀ اروپا به مانع بزرگی بر سر راه این خواستۀ ترکیه تبدیل شده است.

دو کشور آلمان و فرانسه نیز با پیوستن ترکیه به اتحادیۀ اروپا مخالفت می کنند.