خبر فوری
This content is not available in your region

نشست گروه 20 بدون ارایه برنامه اجرایی پایان یافت

نظرها
نشست گروه 20 بدون ارایه برنامه اجرایی پایان یافت
اندازه متن Aa Aa

نشست سران کشورهای برتر اقتصادی موسوم به گروه بیست روز جمعه در پایتخت کره جنوبی با توافق برای پرهیز از ایجاد جنگ ارزی میان کشورها به پایان رسید.

ثبات ارزش پول رایج کشورهای مهم اقتصادی یکی از مهمترین مسایلی بود که در این نشست دو روزه مورد بررسی قرار گرفت.

دولت چین که تلاش کرده است تا با پایین نگه داشتن ارزش پول رایج خود، از کاهش صادرات این کشور جلوگیری کند، نگرانی مقامات غرب را برانگیخته است.

باراک اویاما رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در سخنرانی خود گفت :

“ما نیازمند ادامه تلاش برای حفظ ثبات ذخیره ارزی خود هستیم. اقتصاد های نوظهور نیاز دارند تا ارزش پول رایج خود را مطابق با بازار تنظیم کنند.این مساله ای است که روز گذشته من با رئیس جمهوری چین در میان گذاشتم.ما نگاه دقیق تری در آینده به این موضوع خواهیم داشت. همه ما باید از اقداماتی که موجب تداوم بی ثباتی و برتری کشوری نسبت به کشور دیگر می شود اجتناب کنیم.”

اگرچه نشست گروه 20 با خبر اشتراک نظر شرکت کنندگان روی موارد به بحث گذاشته شده به پایان رسید اما فعالان غیر دولتی در بازارهای اقتصادی، دستاورد این نشست را اجرایی نمی دانند.

آن سلمو لی عضو یکی از سازمان های اقتصادی غیردولتی کره جنوبی می گوید:

“ما از نتیجه این نشست در سئول خوشنودیم. چراکه آنها به طور جدی مساله فقر و توسعه را بررسی کردند. اما ما همچنان نگران تصمیم هایی که گرفته شده است هستیم. چراکه قول های بسیاری داده شده اما برنامه ای برای اجرای آن وجود ندارد و راهی برای مشارکت نهاد های اجتماعی در نظر گرفته نشده است.”

اکنون نشست گروه 20 پایان یافته و تمام آنچه که باقی مانده است گزارش هایی از تلاش برای انتشار بیاینه پایانی است. چنان که اغلب پس از نشست گروه 20 ، سران کشورهای حاضر، نظر خود را مثبت جلوه می دهند. نهادهای اجرایی اما می گویند که قول های بزرگی داده می شود و آنها باید به وعده های خود عمل کنند. کشور میزبان نیز می گوید که همه چیز مطابق با برنامه اجرا شده است. البته منتقدان نظر دیگری دارند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.