خبر فوری
This content is not available in your region

برتری سوسیالیست ها در انتخابات مناطق یونان

نظرها
برتری سوسیالیست ها در انتخابات مناطق یونان
اندازه متن Aa Aa

بر طبق آخرین نتایج اعلام شده در دور دوم انتخابات مناطق یونان، حزب سوسیالیست این کشور تاکنون از دیگر احزاب پیشی گرفته است. با وجود این، خبرگزاری ها از کاهش میزان شرکت کنندگان در این انتخابات نسبت به دوره های پیشین خبر می دهند.

این انتخابات به مثابه یک همه پرسی برای برنامه های سیاسی و اقتصادی دولت جورج پاپاندرئو، نخست وزیر این کشور تلقی می شود. تنها 45 درصد از واجدین شرایط رای دادن در این انتخابات شرکت کرده اند.

نخست وزیر این کشور پس از شرکت در این رای گیری گفت:” دولت سه سال وقت دارد تا هر آنچه لازم است برای نجات کشور و بهبود شرایط زندگی مردم صورت دهد. در این سه سال هر امکانی که لازم باشد به مردم یونان داده خواهد شد تا در این مبارزه در کنار دولت باشند.”

حزب سوسیالیست “پاسوک” توانسته است در هشت استان از سیزده استان این کشور بیشترین آرا را کسب کند. در مقابل، حزب دمکراسی نوین در پنج استان در صدر قرار دارد. در استان آتیک و شهر آتن، پایتخت یونان، حزب پاسوک تاکنون توانسته است برتری خود را در این انتخابات به ثبت برساند. بدین ترتیب، استاندار و شهردار این شهر از میان حزب سوسیالیست انتخاب خواهند شد.

پیروزی در این انتخابات به حزب حاکم و دولت یونان امکان می دهد برنامۀ اقتصادی خود را به اجرا بگذارد. دولت یونان به منظور مبارزه با مشکلات اقتصادی و جبران کسر بودجۀ سالانۀ این کشور، بودجه های عمومی خود را به میزان هشت درصد کاهش داده است.

کاهش حقوق کارمندان دولتی و حقوق بازنشستگی در قالب صرفه جویی های هزینه های دولتی صورت گرفته است. ضمن آنکه دولت این کشور همزمان با کاهش حقوق کارمندان دولتی، اقدام به افزایش مالیات برای تامین کسری بودجۀ خود کرده است.

قرار است روز دوشنبه نخست وزیر یونان و مقامات بانک مرکزی اروپا و صندوق ذخیرۀ پول با یکدیگر دیدار کنند. میزان بدهی های یونان و به تعویق انداختن زمان بازپرداخت بیش از 110 میلیارد یورو از بدهی های این کشور موضوع مورد بحث در این دیدار است.

چندی پیش نیز صندوق ذخیرۀ پول از امکان به تعویق انداختن بازپرداخت بدهی های یونان خبر داد اما دولت آلمان در ماه اکتبر با تمدید مهلت بازپرداخت بدهی های یونان مخالفت کرد.