خبر فوری
This content is not available in your region

گفتگو با دبیر کل کمیته نظامی ناتو

گفتگو با دبیر کل کمیته نظامی ناتو
اندازه متن Aa Aa

آدمیرال جیام پائولو دی پائولا، دبیر کل کمیته نظامی ناتو، بالاترین سمت را در این سازمان دارد. گزارشگر یورونیوز در بروکسل با او به کفتگو نشسته است.

یورونیوز:
ناتو در قرن بیست و یکم. چالشهائی که در مقابل وجود دارد چیست؟

دی پائولا:
در قرن بیست ویکم چالشها و تهدیدهائی که متوجه ناتو و اعضای آن است با آنچه در قرن گذشته و دردوران جنگ وجود داشت بسیار متفاوت است. اکنون این تهدیدها تروریسم، کشورهای شکننده، کشورهای در حال شکست و امنیت انرژی نامیده میشوند. اینها تهدیدها و خطرات موجود هستند.

ناتو باید بنیادا برداشت استراتژیک قبلی خود را از جهان عوض کند که به اعتقاد من در لیسبون عوض خواهد کرد. تهدیدهای فرامرزی، چالشهای جدید امنیتی است که ما باید خود را با آنها تطبیق دهیم. درک این مفهوم مسئله اصلی ماست.

یورونیوز:
ناتو در حال ایجاد تغییرات مهمی است، اما در مواردی مثل افغانستان که پیاده نظام هنوز نقش مهمی دارد، آیا طرح ناتو برای کاهش سربازان پیاده اش، با واقعیت مغایرت ندارد؟

دی پائولا:
ما تعداد سربازهایمان را کاهش نمی دهیم؛ ما از عضله نمی بریم، چربی ها را آب می کنیم. چربی همان سلسله مرتب اداری بویژه در مقر ناتو، در هرم فرماندهی، و در ساختار اداری آن است. این درمورد هر کشور عضو ناتو صادق است و نه در مورد تعداد سربازان که باید در همین سطح باقی بماند.

یورونیوز:
آیا افغانستان برای ناتو یک شکست است یا برای غرب بطور کلی؟

دی پائولا:
ابدا ! با اطمینان می گویم که انتظار دارم در لیسبون مرحله تازه ای با همراهی نه تنها ناتو بلکه جامعه بین الملل در ارتباط با افغانستان آغاز شود. احتمالا جامعه بین الملل از سال آینده یک مرحله انتقالی در مورد افغانستان آغاز خواهد کرد که در آن افغانها مسئولیت بیشتری در قبال حفظ امنیتشان برعهده خواهند گرفت. این مرحله ای است که عملی کردن آن چند سالی بطول خواهد انجامید، اما سرانجام، نیروهای امنیتی افغان کنترل اوضاع را در سراسر کشور در دست خود خواهند گرفت.

یورونیوز: تصور نمی کنید که دستگاه رهبری کنونی آمریکا بیشتر متوجه آسیاست تا اروپا؟… و روزی خواهد رسید که این تغییر استراتژی برای ناتو پی آمدهای بسیاری در بر خواهد داشت؟

دی پائولا:
ما پیرو تصمیم ناتو و حفظ امنیت اعضای آن خواهیم بود. در حال حاضر در آسیا هستیم زیرا افغانستان در آسیاست. واقعیت این است که در اینجا هستیم و باید نیروهای قابل استقرار داشته باشیم. امروز در آسیا هستیم، فردا نمیدانم کجا خواهیم بود. چرا نگوئیم شرق دور، آفریقا، آمریکای شمالی یا قطب جنوب؟ ما آنجائی خواهیم رفت که با هم به نتیجه برسیم که در آنجا امنیتمان به چالش گرفته شده است.

یورونیوز:
متشکرم.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.