خبر فوری

ماداگاسکار: همه پرسی و کودتا دریک روز

ماداگاسکار: همه پرسی و کودتا دریک روز
اندازه متن Aa Aa

  
درحالی که روز چهارشنبه، گروهی ازارتشیان ماداگاسکار با اعلام انحلال دولت پیشین، اقدام به کودتا کردند، مردم درهمه پرسی برای تغییر قانون اساسی این کشور به پای هجده هزار صندوق رای رفتند.
 
سرهنگ چالز اندریانا سواوینا، یکی از مقامات شورشی ارتش گفت: “اینجا در پایگاه نظامی ایواتو، شورای نظامی قدرت را از دولت تصاحب می کند چرا که هجده ماه است که وضعیت سیاسی کشور سر و سامان داده نشده است.”
 
ماداگاسکار، چهارمین جزیره بزرگ جهان دراقیانوس هند و جنوب شرق آفریقا قرار گرفته است. این کشورتا سال 1960 مستعمره فرانسه بود. بعد از اعلام استقلال درهمین سال، سیاست این کشورتوسط نظامیان شکل گرفته است.  
 
براساس همه پرسی، سن نامزد ریاست جمهوری در این کشور به 35 سال تقلیل می یابد. آندره راجولینا، رییس جمهوری کنونی ماداگاسکار36 ساله است که خود با کمک نظامیان و ازماه مارس سال 2009 قدرت را طی یک کودتای نظامی بدست گرفته است. 
 
گروه شورشیان تهدید کرده اند فرودگاه را خواهند بست و قصر ریاست جمهوری را تصرف خواهند کرد و دولت فعلی می گوید با شورشیان به مقابله برخواهد خواست. 
 
به جز گروه هزار نفری از طرفداران ارتشیان شورشی که توسط دولت مرکزی پراکنده شدند، تاکنون خبری مبنی برخشونت و درگیری از ماداگاسکار مخابره نشده است. 

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.