خبر فوری
محتوای این برنامه در حوزه جغرافیایی شما در دسترس نیست

ناکافی بودن اقدامات بین المللی در هائیتی برای مقابله با وبا

نظرها
ناکافی بودن اقدامات بین المللی در هائیتی برای مقابله با وبا
اندازه متن Aa Aa

بنا به گزارش سازمان های بشردوستانه، پاسخگو نبودن اقدامات بین المللی در مقابله با شیوع وبا در هائیتی و ناکافی بودن کمک های مالی موجب شده تا عملیات کمک رسانی به قربانیان این بیماری در این کشور به نتیجه مطلوب نیانجامد.

با وجود حضور پررنگ نیروهای بین المللی در هائیتی، سازمان پزشکان بدون مرز عملکرد این نیروها را در پاسخگویی به نیازهای موجود ناکافی دانست.

این سازمان ضمن ابراز نگرانی از کاهش سرعت عملیات کمک رسانی، تمامی سازمانها و گروههای کمک رسان در هائیتی را به تقویت و سرعت بخشیدن اقدامات خود فراخواند.

بنا به گزارش دفتر هماهنگی های امور بشردوستانه سازمان ملل متحد، تنها 5 میلیون دلار از 164 میلیون دلاری که هفته گذشته توسط کشورها برای مقابله با این فاجعه اعلام شده بود، دریافت شده است.

در طی یک ماه گذشته، با شیوع وبا در 10 استان این کشور، بیش از 20 هزار نفر به این بیماری مبتلا شده اند.شمار جانباختگان این فاجعه تاکنون بیش از 1180 نفر اعلام شده است.

برخی از منابع، کندی و اختلال در عملیات کمک رسانی را به شایعه ای مرتبط دانستند که این روزها بر سر زبانهاست. بر اساس این شایعه، “وبا در طول صد سال گذشته در هائیتی سابقه نداشته و نیروهای حافظ صلح، ناقل بیماری وبا به این کشور هستند.”

این موضوع تظاهرات معترضان به حضور نیروهای سازمان ملل متحد موسوم به کلاه آبی ها در این کشور را در پی داشته است.

از روز پنجشنبه صدها نفر از جوانان در شهر پرتو پرنس، پایتخت هاییتی، در اعتراض به حضور نیروهای سازمان ملل دست به اعتراض زداند. این تظاهرات به خشونت کشیده شد و دست کم دو کشته برجای گذاشت.