خبر فوری
This content is not available in your region

نشست مشترک آمریکا و اتحادیه اروپا در لیسبون

نظرها
نشست مشترک آمریکا و اتحادیه اروپا در لیسبون
اندازه متن Aa Aa

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز جمعه برای شرکت در نشست سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) وارد لیسبون شد. هدف دیگر باراک اوباما در این سفر، شرکت در نشست مشترک اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا بود، همان نشستی که پیشتر در ماه می در واشنگتن لغو شده بود.

رئیس جمهور آمریکا و رئیس اتحادیه اروپا سعی دارند تا نشان دهند که دو جریان ناهمسو نیستند.

با این همه مقامات بلندپایه آمریکا و اتحادیه اروپا قادر نخواهند بود تا تفاوتهایشان را دستکم در استراتژی های اقتصادی پنهان سازند.

دولتهای اروپایی از تصمیم بانک مرکزی آمریکا مبنی بر تزریق ششصد میلیارد دلار به اقتصاد ایالات متحده شوکه شدند. این اقدام موجب کاهش ارزش نرخ دلار خواهد شد.

به این ترتیب سیاستهای مبتنی بر ریاضت اقتصادی آنها در تقابل با ترجیحات اوباما در دولتی با هزینه های بیشتر قرار خواهد گرفت.

موضوع انرژی یکی دیگر از موضوعات مطرح در این نشست خواهد بود.

خبرنگار یورونیوز در پرتغال می گوید:

باراک اوباما با این دو نشست در لیسبون سیاست جدید چند جانبه کاخ سفید را اعمال کرد. پس از گذشت چند هفته از سفر به آسیا، رئیس جمهور امریکا در لیسبون با اروپا اقدامات جدی دیپلماتیک را در پیش گرفت که تا زمان نشست سازمان امنیت و همکارهای اروپا در قزاقستان ادامه خواهد یافت.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.