خبر فوری
This content is not available in your region

اعتراض به تجسس بدنی در فرودگاهها

نظرها
اعتراض به تجسس بدنی در فرودگاهها
اندازه متن Aa Aa

تعطیلات شکرگزاری شلوغترین روزها در فرودگاههای آمریکاست.

اما قرار است امسال فرودگاهها علیه استفاده از دستگاههای امنیتی و اقدامات جدید حفاظتی اعتراضهائی صورت گیرد.

این اقدامات که شامل تجسسهای دقیق جسمی و عبور از دستگاههای اشعه مغناطیسی است، برای مبارزه با تروریسم در نظر گرفته شده است.

اما برای برای بسیاری از مسافرین هواپیما این اقدامات تجاوز به حریم خصوصی آنهاست. یکی از این مسافرین می گوید:

“این طرح جدید تجسس به حریم انسان تجاوز می کند. در یک مرحله، مامور تجسس دست خود را از بالای شلوارم به تو برد. باید بگویم که شوکه شدم”.

“به حریم خصوصی آدم تجاوز می کنند. نمی خواهم یک غریبه به بدن پسربچه ام دست بزند. لازم نیست.”

اما برخی دیگر معتقدند با توجه به وقایع اخیر، افزایش اقدامات ایمنی برای آرامش خیال خوب است.

“همه درباره اینکه تجسس بدنی تجاوز به حریم خصوصی است، حرف می زنند. فکر می کنم یادشان رفته سال پیش یکی از مسافران یک بمب در زیر شلواریش مخفی کرده بود.”

مقامات مسئول، اما، از هم اکنون از شدت اقداماتشان کاسته و به خلبانان هواپیما اجازه داده اند از تجسس بدنی مستثنی باشند. این استثنا در مورد مسافرین عادی هواپیما وجود ندارد.

ژانت ناپولیتانو، وزیر امنیت داخلی آمریکا می گوید:

“اغلب آمریکائیها به اینگونه تجسسها عادت ندارند….البته ما به نگرانیهایشان توجه می کنیم و به موقع خود هم اصلاحات ممکن را به عمل می گذاریم، اما نه آن اصلاحاتی که توانائی ما را برای حفظ امنیت سفر هوائی تضعیف کند.”

در مورد دستگاههای ردیابی مغناطیسی هم اعتراضهائی صورت گرفته است. این دستگاهها از تکنولوژی مشابه با اشعه ایکس استفاده می کنند. این نگرانی وجود دارد که استفاده مکرر از آن موجب بروز یا اشاعه سریعتر بیماری سرطان شود.

در هر حال، بنظر می رسد اروپا در استفاده از این دستگاهها دودل است. در برخی فرودگاههای بریتانیا، دستگاه ردیابی مغناطیسی بکار گرفته شده است، اما کشورهائی مثل ایتالیا آنرا قاطعانه رد کرده اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.