خبر فوری

کشف جدید مرکز تحقیقاتی سرن در باره شکل گیری جهان

کشف جدید مرکز تحقیقاتی سرن در باره شکل گیری جهان
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

دانشمندان مرکز هسته ای سرن در ژنو پس از گذشته کمتر از سه هفته از اکتشافات قبلی خود اعلام کردند که توانسته اند پروژه اطلس را با موفقیت به سرانجام برسانند.

بر این اساس، آنها موفق شدند پرانرژی ترین شتاب دهنده ذره ای جهان، یعنی پروتونها را بطور متناوب به یکدیگر برخورد داده و نشانه هایی از راز شکل گیری جهان هستی به دست آورد.

فابیولا ژیانتو، مدیر پروژه اطلس درباره این پروژه می گوید:“چنین آزمایشی برای اولین بار تحت عنوان پروژه اطلس انجام گرفته است و ما توانستیم این پروژه را با موفقیت انجام دهیم. ما این مرحله را “جت کوینچین” نام گذارده ایم که به معنی لحظه برخورد ذرات تشکیل دهنده حیات است. این اتفاق به شکل یک انفجار بزرگ در دمای بالا صورت گرفت و در نتیجه مقدار زیادی ماده متراکم ایجاد شد.”

وی درپاسخ به یورو نیوز درباره تاثیر این اکتشاف در آینده علم فیزیک می گوید:

“ این پروژه برای علم فیزیک بسیار با اهمیت است. این کشف می تواند به بسیاری از سوال هایی که درباره چگونگی پیدایش زمین به شکل راز باقی مانده، پاسخ دهد. یکی از موارد بسیار جالب که ما را به سمت درک بیشتر از ضد ماده هدایت کرده این بود که تنها 20 درصد از زمین از موادی تشکیل شده که آنها را نمی شناسیم.”

داشنمندان مرکز سرن با موفقیت توانستند ذراتی را که کشف آنها تاکنون ده میلیارد دلار هزینه دربرداشته، با یکیدیگر در یک میلیونیوم ثانیه برخورد دهند و شکلی کوچک از انفجار بزرگی را که 13.7 میلیارد سال پیش براساس نظریه بیگ بنگ باعث پیدایش زمین شده است را ترسیم کنند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.