خبر فوری
This content is not available in your region

پایان مذاکرات ژنو، بدون نتیجه

نظرها
پایان مذاکرات ژنو، بدون نتیجه
اندازه متن Aa Aa

مذاکرات ایران و گروه 5+1 در ژنو در حالی پایان یافت که چندان توافقی حاصل دربر نداشت و دو طرف توافق کردند تا دور بعدی مذاکرات را در ماه ژانویه در استانبول دنبال کنند. 
 
کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از توافق گروه 5+1 و ایران در مورد پیشنهادات و شیوه های همکاری برای پایان بخشیدن به نگرانیها از برنامه هسته ای ایران خبر داد. 
 
در همین حال سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد ایرانی، در مصاحبه ای با خبرنگار بخش فارسی یورونیوز گفت که برای مذاکره پیرامون “همکاری حول نقاط مشترک” توافق کرده است و نه گفتگو درباره برنامه اتمی ایران.
 
او همچنین با انتقاد از سیاست اعمال تحریم علیه ایران با هدف متوقف ساختن برنامه اتمی این کشور، گفت: “آنچه بیان می شود تحت عنوان راهبرد دو مسیره و اینکه گفتگو و فشار از نظر ما قابل قبول نیست و باید رد شود.”
 
از سوی دیگر سعید جلیلی با انتقاد از شورای امنیت سازمان ملل در ارتباط با ترور دو دانشمند هسته ای ایران، این شورا را مسئول دانست و گفت: “اینکه بازرسان آژانس اسامی دانشمندان را بگیرند، به شواری امنیت بدهند و شورای امنیت آنها را اعلام کند و تروریستها هم اجرا کنند، شورای امنیت باید به جامعه جهانی پاسخ دهد.”
 
و حالا کشورهای گروه 5+1 در انتظار نشست استانبول هستند تا راه حلی برای پایان بخشیدن به نگرانی های خود در خصوص برنامه هسته ای ایران بیایند.  

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.