خبر فوری
This content is not available in your region

انصراف آمریکا از تلاش برای توقف شهرک سازی های اسراییل 

نظرها
انصراف آمریکا از تلاش برای توقف شهرک سازی های اسراییل 
اندازه متن Aa Aa

آمریکا از ادامه تلاش خود برای راضی کردن اسراییل به توقف شهرک سازی در نواحی کرانه باختری صرف نظر کرده است.
 
این در حالیست که پیش از این واشنگتن در مذاکره با اسراییل تلاش می کرد تا آن کشور را با پذیرش شروطی به از سر گیری مذاکرات مستقیم با فلسطینیان راضی کند.
 
غسان خطیب، سخنگوی مطبوعاتی تشکیلات خودگردان فلسطینی می گوید: این موضوع پیچیده ایست. اگرچه مقامات آمریکایی تلاش خود را برای متقاعد کردن اسراییل در توقف شهرک سازی انجام داده اند اما این مذاکرات موفق نبوده است.”
 
فلسطینی ها در ماه سپتامبر در اعتراض به پایان وقفه ای 10 ماهه در ساخت شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری مذاکرات صلح را ترک کردند.
 
ماه گذشته دولت آمریکا با ارایه پشنهادهایی به دولت اسراییل از انها خواست تا  شهرک سازی در کرانه باختری را به مدت 90 روز متوقف کند.
 
مارک رجو، سخنگوی دولت اسراییل دراین باره گفت:” اسراییل همچنان برای ادامه توافق صلح با فلسطین و تعهد خود تا شکل گیری موافقنامه ای که آشتی واقعی بین دوملت ایجاد کند، خواهد ماند.”
 
گفتگوهای صلح در ماه سپتامبر پس از توقفی دو ساله دوباره از سر گرفته شد اما تقریبا بلافاصله به دلیل خودداری دولت اسراییل از تمدید دوره توقف در شهرک سازی در کرانه باختری بار دیگر معلق شد.
 
اسراییل، کرانه باختری از جمله بیت المقدس شرقی را در سال 1967 به اشغال خود در آورد و از آن هنگام تاکنون 500 هزار یهودی را در 100 شهرک در این منطقه مستقر کرده است.