خبر فوری
This content is not available in your region

راهبرد دانوب برای بهبود همکاری منطقه ای

نظرها
راهبرد دانوب برای بهبود همکاری منطقه ای
اندازه متن Aa Aa

همکاری بین کشورهای حاشیه رودخانه دانوب در مسائل مختلف، از گذشته های دور پررنگ بوده است. اتخاذ یک استراتژی جدید ، می تواند این همکاری را بیشتر هم بکند؛ اما کم و کیف این استراتژی جدید چیست؟

استراتژی دانوب بزرگ که قرار است در نیمه اول سال 2011 اجرایی شود، شکلی از همکاری بین اعضای اتحادیه اروپا، با هدف کمک به ارتباطات و رشد اقتصادی 14 کشور اروپایی است.

یوهانس هان، کمیسر اروپایی سیاست های منطقه ای در این باره می گوید: “ استراتژی منطقه بزرگ دانوب برای مرتفع کردن مشکلاتی به کار خواهد رفت که بطور انفرادی قابل حل نیستند. در واقع با این استراتژی جدید، ما می خواهیم به منظور بهتر کردن شرایط اقتصادی، همکاری ها را ارتقاء دهیم.”

رودخانه دانوب به طول حدود سه هزار کیلومتر، از جنگل سیاه در آلمان تا دریای سیاه گسترده است ودر مسیر خود از 14 کشور اروپایی می گذرد.

یکی از اهداف اصلی برنامه جدید، توسعه حمل و نقل آبی در مسیر دانوب است. همکاری بین کشورهای این حوزه در حفاظت از محیط زیست، گردشگری و تبادلات علمی و فرهنگی و زبانی را نیز باید در کنار رشد اقتصادی، از دیگر اهداف مهم آن به شمار آورد.

یوهانس هان، کمیسر اروپایی سیاست های منطقه ای در این مورد می گوید:“نکته مهمی که باید بدانیم این است که این استراتژی ها محصول تفکر فردی در کمیسیون و تحمیل آن بر بقیه اعضاء نبوده است، بلکه بازتاب نیازها و تقاضاهای واقعی منطقه است.”

موفقیت استراتژی منطقه بزرگ دانوب نیازمند همکاری و تلاش بیشتر کشورهای ذینفع این منطقه است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.