خبر فوری
This content is not available in your region

حافظون، سایت صیغه ایرانی با 22000 عضو

نظرها
حافظون، سایت صیغه ایرانی با 22000 عضو
اندازه متن Aa Aa

سختگیری در روابط خصوصی در ایران بر کسی پوشیده نیست. دسترسی به وب سایت های اجتماعی مانند فیس بوک تنها با استفاده از فیلتر شکن ممکن است.

در این گیر و دار، سایت حافظون (http://www.moarefe.com) که در فعالیت پنج ماهه اش بیش از 22000 عضو جذب کرده است، هدفش را “تشکیل یک جامعه مجازی برای خانمها و آقایانی که در پی ازدواج موقت هستند” ذکر می کند. در توضیح نام سایت آمده است: حافظون “مومنانی هستند که دامن خود را از گناه حفظ می کنند و نیازهای خود را تنها از طریق شرعی برآورده می کنند.”

شکل و رنگ صفحه اصلی سایت، شباهت نزدیکی به فیس بوک دارد ولی تعداد اندکی از اعضا از عکس پروفایل استفاده می کنند. حضور مردان در صحنه پررنگ تر است، تنها کمتر از یک هزار زن عضو سایت هستند. ثبت نام در سایت رایگان است ولی برای دسترسی به اطلاعات تماس اعضای دیگر و امکان ارسال پیام شخصی باید حق عضویت پرداخت شود. هزینه عضویت یک ماهه ، پنجاه هزار و یک ساله 120 هزار ریال است.

سوالات ثبت نام شامل قد، وزن، رنگ پوست، دین، تحصیلات و میزان درآمد است. از اعضا خواسته می شود که به زیبایی و تیپ خود از 1 تا 5 نمره بدهند. عضویت برای افراد متاهل ممنوع است. در صفحه “احکام شرعی” سایت نظر فقیهان درباره ازدواج موقت و شرایط آن توضیح داده شده است.

پشتیبانی سایت در پاسخ به سوالاتی که با ایمیل برایشان فرستاده شد، آورده است: “حافظون یک جامعه مجازیست که در زمینه ازدواج موقت فعالیت می کند، مانند خیلی از سایت های مشابه … که به دلیل کیفیتی نو در ارایه سرویس ها، مورد توجه زیادی قرار گرفته و نگاه ها را به سمت خود معطوف کرده است” و تاکید کرده که “مسئولان سایت برای گرفتن مجوز به سازمان ملی جوانان و حتی بهزیستی مراجعه کردند و متوجه شدند که اساسا مجوزی در این رابطه وجود ندارد.” درخواست مصاحبه با مدیر سایت رد شد.

یکی از کارشناسان سازمان ملی جوانان که نخواست نامش فاش شود در مصاحبه ای تلفنی از لایحه “همسرگزینی” سخن گفت که در دو سال گذشته در این سازمان تحت بررسی بوده و هنوز به نتیجه نرسیده است. وی افزود در لایحه مزبور حرفی از ازدواج موقت زده نشده است.

علی شیخ الاسلامی
خبرنگار یورونیوز در لندن

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.