خبر فوری
This content is not available in your region

گفتگو با مدیرعامل ایرباس

نظرها
گفتگو با مدیرعامل ایرباس
اندازه متن Aa Aa

یورونیوز: گفتگو می کنیم با تام اندرس مدیرعامل شرکت ایرباس .

آقای اندرس ، سال 2010 برای ایرباس سال رکورد شکنی بود. بیشتراز 570 سفارش تولید و بیش از 500 فروند هواپیما تحویل دادید و گردش مالی تان هم به 30 میلیارد یورو رسید.اما سخت ترین لحظه ایرباس در سال 2010 چه زمانی بود؟

تام اندرس: سال گذشته برای ما بهتراز آنچه انتظار می رفت بود. که دلیل آن بهبود بازار و پیشرفت برنامه های توسعه ای ما بخصوص در دو مدل A400M و A380 بود.

یورونیوز: در مورد ایرباس A380 که نام بردید و ظاهرا می خواهید هرماه، سه فروند از آن را تولید کنید، با توجه به سایزبزرگ این مدل، فکر می کنید هواپیمایی مناسب برای آینده است؟

تام اندرس: در هر حال، A380 مدلیست برای آینده. ما شاهد سفارش های جدید هستیم. 42 فروند از این نوع هواپیما درحال پرواز و ارائه سرویس هستند. واکنش شرکتهای هواپیمایی و مسافران بسیار مثبت است. ما برآنیم که تا سال 2012 میزان تولید این مدل را به دو تا سه فروند در ماه برسانیم.

یورونیوز: آیا مشکلات موتور به طور کامل حل شده است؟

تام اندرس: من فکر می کنم رولز رویس به خوبی فهمید کجای کار اشتباه بود و برای رفع مشکل چه باید کرد. لازم به یادآوریست، ما برای حفظ خطوط هوایی پرواز A380 به استفاده از موتورهای خودمان هم نیاز پیدا کردیم، چرا که مشتریان از اولویت بالایی برای ما برخوردارند. البته ما احتمال مواجه شدن با برخی از اختلالات را هم در سال 2011 می دهیم.

یورونیوز: مشکل دیگر، موضوع هواپیمای ترابری نظامی A400M است.

امروز خبرها حکایت از آن داشت که سیاستمداران آلمانی دچار شک و تردید جدی شده اند که آیا وزارت دفاع می تواند چنین ریسک مالی بکند؟ یا خیر؟

تام اندرس: خوب، همانطور که می دانید، ما در ماه مارس با هفت دولت توافقنامه ای منعقد کردیم که نهایتا در ماه نوامبر به امضا رسید. در حال حاضر ما در انتظار روند تصویب بودجه در مجلس آلمان هستیم. می دانم که در مورد تصویب یا عدم تصویب بودجه سوال وجود دارد اما به اعتقاد من به سرعت تصویب خواهد شد.

یورونیوز: به نظرتان به سرعت، یعنی کی؟

تام اندرس: امیدوارم تا پایان ماه ژانویه.

یورونیوز: بسیار خوب.

تام اندرس: شما باید درک کنید که در حال حاضر شش دولت ، در انتظار بزرگترین مشتری یعنی جمهوری فدرال آلمان هستند، که به تعهدات خود پایبند بماند.

یورونیوز: اجازه بدید همه پیروزی ها و مشکلات را رها کنیم وببینیم برنامه ایرباس برای سال 2011 چیست؟

تام اندرس: خوب، ما محتاطانه به سال 2011 خوش بین هستیم. بر این باوریم که روند بهبود اقتصاد جهانی، سفارشها را در سطح پایداری نگاه می دارد.

ما احتمالا میزان تولید را افزایش می دهیم. من قبلا از تحویل 520 تا 530 فروند هواپیمای مسافربری و 20 هواپیمای نظامی در این سال صحبت کرده بودم. البته با چالش های عظیمی در برنامه های توسعه A400M و A350 مواجه هستیم.

یورونیوز: تام اندرس، مدیر عامل شرکت ایرباس، از تولوز ، از شما سپاسگزارم برای فرصتی که به ما دادید.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.