خبر فوری
This content is not available in your region

طرح دولت بریتانیا برای مهار مصرف الکل

نظرها
طرح دولت بریتانیا برای مهار مصرف الکل
اندازه متن Aa Aa

دولت بریتانیا طرحی را ارائه کرده است که بر اساس آن، فروشگاهها و میخانه ها در انگلستان و ولز اجازه عرضه مشروبات الکلی زیر قیمت را نخواهند داشت.

این تصمیم دولت ائتلاف محافظه کار و لیبرال دموکرات در راستای مهار مصرف بی رویه الکل بویژه در میان جوانان گرفته شده است.

بر اساس طرح جدید، فروش مشروبات الکلی کمتر از قیمت تمام شده شامل مالیات، ممنوع خواهد بود و بدین ترتیب، حداقل قیمت یک قوطی آبجوی ارزان، 38 پنس و یک لیتر ودکا، 10 پوند و 71 پنس تعیین شده است.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا در این باره گفت: “من فکر می کنم وضعیت به گونه ای شده که در بعضی از فروشگاهها شما می توانید با قیمتی باورنکردنی مشروب ارزان بخرید، اکثرا آبجوی با الکل بالا. کاری که ما می خواهیم بکنیم، کنترل همین وضعیت است.”

شهرهای مختلف بریتانیا بویژه جمعه و شنبه شب ها تا نخستین ساعات بامداد، صحنه رفت و آمد جوانان مست و سرگردانی است که ناتوان، کنار پیاده روها نشسته یا با یکدیگر وارد نزاع شده اند.

مصرف بی رویه الکل، بار مالی سنگینی را بر نیروی پلیس تحمیل می کند. نظام خدمات بهداشت عمومی نیز از مصرف بیش از حد بودجه بر روی عوارض مصرف بی رویه الکل در سطح کشور به ستوه در آمده است.

در عین حال، منتقدان این طرح می گویند این باعث تحمیل هزینه بر کسانی است که در مصرف الکل، جانب اعتدال را رعایت می کنند.

با همین استدلال، طرحی مشابه، سال گذشته به تصویب مجلس نمایندگان اسکاتلند نرسید، ضمن آنکه نمایندگان مخالف، معتقد بودند که چنین طرحی، ناقض قوانین تجاری اتحادیه اروپا برای آزادی رقابت قیمت ها خواهد بود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.