خبر فوری
This content is not available in your region

ابقای کواکو سیلوا در مقام خود

نظرها
ابقای کواکو سیلوا در مقام خود
اندازه متن Aa Aa

کواکو سیلوا همانطور که پیش بینی میشد پیروز انتخابات ریاست جمهوری پرتغال شد. ابقای او در پست ریاست جمهوری با قاطعیت انجام شد. کواکو سیلوا اقتصاددان 71 ساله 52.9 درصد از مجموع آرا را بدست آورد. به این ترتیب برای 5 سال دیگر این نماینده راستهای میانه رو به قدرت رسید.
 
او پس از پیروزی در ستاد انتخاباتی خود چالش اصلی پیش رو را مواجه با بحران اقتصادی عنوان کرد و گفت:“من با احترام کامل به تمام نهادهای قانونی پرتغال حاضرم تا همکاری های لازم را برای نیل به اهداف استراتژیک پرتغال انجام دهم.  تمرکز اصلی من مبارزه با بیکاری، پرداخت بدهی ها پرتغال و پیداکردن راه های برون رفت از بحران اقتصادی خواهد بود.”
 
هر چند رییس جمهوری مقام اول اجرایی کشور محسوب نشده و بیشتر جنبه تشریفاتی دارد اما آقای سیلوا می تواند پارلمان را منحل و یا حتی نخست وزیر، بالاترین مقام اجرایی کشور را از کار برکنار کند.
 
اما رقیب اصلی آقای سیلوا در این کارزار انتخاباتی مانویل الگره، نامزد حزب سوسیالیست  و یکی از سیاستمداران کهنه کار و نه چندان محبوب که البته توانست تنها 19.6 درصد از آرا را از آن خود کند و به این ترتیب با اختلافی فاحش شکست را در دور اول انتخابات پذیرفت. 
  
در حالیکه کارشناسان اقتصادی بحران شدید اقتصادی را بزرگترین چالش پرتغال در سال 2011  میلادی می دانند، تنش و یا همکاری بین دو مقام نخست وزیری به رهبری سوسیالیستها و رییس جمهوری به ریاست راستهای میانه رو سوالهای زیادی را متوجه آینده پرتغال میکند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.