خبر فوری

رهبر حزب النهضه تونس: من خمینی نیستم

رهبر حزب النهضه تونس: من خمینی نیستم
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

یک هفته از سقوط دولت زین العابدین بن علی در تونس می گذرد و با این حال اعتراض های خیابانی مردم برای گشایش فضای سیاسی در این کشور ادامه دارد. نگرانیهایی نیز از رشد اسلام گرایی افراطی که در رژیم گذشته امکان فعالیت نداشت وجود دارد. 
 
شنبه شب صدها تن از شهروندان پایتخت تونس در برابر ساختمان تاتر ملی به یاد غیرنظامیان جان باخته در درگیری با نیروهای امنیتی دولت سابق تحصن کردند.
 
آنان خواستار روشن شدن ابعاد فساد دولت سابق هستند. 
 
رئیس شورای ملی تحقیقات درباره اتهامات دولت سابق می گوید:“نخستین گام ما بررسی جایی است که عمده درگیری ها از آن ناشی بوده و آنجا وزارت کشور است.”
 
در همین حال انقلابیون تونسی خواهان برکناری برخی از اعضای کابینه موقت و انحلال حزب حاکم سابق هستند. محمد غنوشی نخست وزیر این کشور نیز متعهد شده است که پس از برگزاری انتخابات آزاد از قدرت کناره گیری کند.
 
اما راشد غنوشی، رهبر حزب النهضه در یک گفتگوی تلویزیونی، جنبش تونس را دموکراتیک، اسلامی و میانه رو خواند و عنوان کرد که جای نگرانی وجود ندارد.
 
وی ضمن تاکید بر اسلامی بودن جنبش تونس، کسانی را که خیزش مردم تونس را دموکراتیک نمی دانند، افراطی خواند و با اشاره به انقلاب ایران گفت : “من خمینی نیستم.”
 
پنجاه و پنج سال پیش از این تونس، مستعمره فرانسه محسوب می شد و اکنون با فرار رئیس جمهوری سابق این کشور به عربستان سعودی، مردم تونس در انتظار برگزاری انتخاباتی آزاد برای تشکیل دولت هستند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.