خبر فوری
This content is not available in your region

بازداشت دوباره فعال حقوق بشر کوبا

نظرها
بازداشت دوباره فعال حقوق بشر کوبا
اندازه متن Aa Aa

گیلرمو فاریناس، فعال حقوق بشر کوبایی روز جمعه بار دیگر توسط پلیس این کشور بازداشت شد.

مادر وی با اعلام این خبر گفت که او همراه با 25 تن از فعالان سیاسی دیگر دستگیر شده است. وی پیش از این نیز روز چهارشنبه بازداشت اما پس ازساعات آزاد شده بود.

آقای فاریناس پیش از دستگیری، بارها خواستارکمک و حمایت اتحادیه اروپا برای برقراری آزادی در این کشور شده بود و بر لزوم برقراری دموکراسی در کوبا تاکید کرده بود.

سال گذشته میلادی، 135 روز اعتصاب غذای وی، منجر به آزادی 52 زندانی سیاسی کوبایی شد.

همین امر باعث شد که پارلمان اروپا جایزه آزادی بیان و اندیشه خود موسوم به جایزه ساخاروف را به او اختصاص بدهد اما دولت کوبا مانع از خروج وی از کشور برای شرکت در مراسم اهداء این جایزه شد.

این مبارز کهنه کار 49 ساله، از سال 2003 با ایجاد آژانس خبرگزاری مستقل خود به جرگه مخالفان دولت فیدل کاسترو پیوست و سعی کرد تا توجه جامعه جهانی را به بحران اجتماعی و آنچه بر مخالفان دولت در این کشور می گذرد، جلب کند.

بر اساس انتشار تازه ترین آمار از سوی کمیسیون حقوق بشر و آَشتی ملی کوبا با وجود آزادی 52 زندانی سیاسی در این کشور اما اوضاع حقوق بشر در کوبا در سال دوهزار و یازده وخیم تر نیز خواهد شد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.