خبر فوری

مردم تونس یک بار دیگر پیروز شدند

مردم تونس یک بار دیگر پیروز شدند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

مردم تونس پنجشنبه شب را با خوشحالی و پایکوبی به صبح می رسانند. آنها پس از هفته ها مبارزه سرانجام موفق شدند محمد الغنوشی، نخست وزیر این کشور را قانع کنند که وزرای دولت زین العابدین بن علی، رئیس جمهوری سابق را از کابینه دولت انتقالی کنار بگذارد.

از 22 عضو کابینه، 10 وزیر دولت سابق جای خود را به تکنوکرات ها و افراد مستقل دادند تا همانطور که مردم تونس می خواستند، تمام آثار حکومت بن علی از کشور زدوده شود.

آقای غنوشی در کنفرانس مطبوعاتی که پس از معرفی اعضای جدید کابینه تشکیل شده بود با تاکید بر اینکه دولتی که تشکیل شده است دولت انتقالی و موقت است، گفت: “ما تلاش می کنیم بستر مناسبی برای برقراری مردم سالاری در کشور فراهم کنیم.”

از زمان سقوط دولت زین العابدین بن علی و تشکیل دولت انتقالی، هزاران نفر از مردم تونس با حضور در خیابانهای پایتخت و سایر شهرهای بزرگ خواستار خروج وزرای دولت سابق از کابینه جدید شده بودند.

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، از ابتدای شروع اعتراضات مردمی در تونس تا کنون 117 نفر کشته شده اند که 70 نفر از آنها در اثر اصابت مستقیم گلوله در دم جان باخته اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.