خبر فوری
This content is not available in your region

مبارک دولت را منحل می کند اما کناره گیری نمی کند

مبارک دولت را منحل می کند اما کناره گیری نمی کند
اندازه متن Aa Aa

حسنی مبارک رییس جمهوری مصر روز جمعه خطاب به مردم گفت، از دولت فعلی خواسته است اعلام انحلال کند تا دولت جدید تشکیل شود، اما مخالفان با تجمع در میدان تحریر قاهره خواهان برکناری خود وی شدند.
 
اگرچه همانند روزهای گذشته درگیریهای پراکنده معترضان با پلیس ادامه داشت اما ارتش که با تانکها به خیابانهای قاهره آمده است تاکنون به روی مردم معترض آتش نگشوده است.
  
حسنی مبارک در سخنرانی که از تلویزیون دولتی پخش شد گفت: “ امروز از دولت خواستم تا استعفای خود را تسلیم دارد. از فردا به دولت جدید وظایف جدید شفاف و مشخص و ویژه محول خواهم کرد تا قاطعانه به مدیریت اولویت های وضعیت فعلی بپردازد. یکبار دیگر می گویم که من در اتخاذ تصمیمی که امنیت و سلامت هر مرد و زن مصری را تضمین کند تعلل نخواهم کرد.”
 
پس از آغاز اعتراضات مصری ها در روز سه شنبه 25 ژانویه، این اولین سخنرانی حسنی مبارک در چهارمین روز از ادامه تظاهرات دامنه دار معترضان مصری بود.
  
اگرچه تا ساعت هفت صبح شنبه درشهرهای قاهره، سوئز و اسکندریه مقرارت منع رفت وآمد برقرار شده است اما بی اعتنایی معترضان به اعلام حکومت نظامی و تجمع آنان در میدان تحریر قاهره در اعتراض به سخنان حسنی مبارک، حاکی از این است که آنان مصمم به ادامه اعتراضات خود هستند. 
 
خبرنگار یورونیوز می گوید:“بحران بین مردم و رژیم چرخشی اساسی کرده است و پیش بینی سرانجام آن مشکل است.”

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.