خبر فوری

ششمین روز متوالی ناآرامی ها در قاهره

ششمین روز متوالی ناآرامی ها در قاهره
اندازه متن Aa Aa

با پایان ساعات منع آمد و شد، قاهره روز یکشنبه و برای ششمین روز متوالی، شاهد تظاهرات مردمی بود. هزاران نفر از شهروندان مصر در پایتخت این کشورتجمع کرده اند و لحظه به لحظه بر تعداد آنها افزوده می شود.

به گزارش منابع خبری درگیری بین مردم و نیروهای امنیتی که برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک آور استفاده می کنند، در برخی مناطق تشدید شده است.

مردم کماکان خواهان کنار رفتن حسنی مبارک از قدرت هستند. یک شهروند می گوید :“سی سال است که مردم از دست رژیم حاکم در رنج و عذابند… سی سال وضعیت فوق العاده و بی عدالتی… ما خواستار کنار رفتن حسنی مبارک و تغییر رژیم هستیم.”

با این وجود حسنی مبارک رییس جمهوری مصر شامگاه شنبه عمر سلیمان، رییس سازمان امنیت خود را به سمت معاونت خود، برگزید. بسیاری بر این باورند که با این انتصاب که در نوع خود در طول دوران ریاست جمهوری مبارک بیسابقه بوده است، عملا راه برای بثمر نشستن آرزوهای جمال مبارک پسر حسنی مبارک، که تا دیروزاز اوبعنوان جانشین پدر نام می بردند، بسته شده است.

در همین حال دستگیری های شبانه معترضان در خیابانها ادامه یافت و نیروهای امنیتی با توسل به خشونت دهها تن از افرادی را که به مقررات منع آمد و شد شبانه توجهی نکرده بودند، بازداشت کردند.

از سوی دیگر گزارش ها حاکیست که هزاران زندانی زندان وادی ناترون در صد کیلومتری شمال قاهره، یا سوء استفاده از شرایط حاکم بر کشور و کشتن چند زندانبان، موفق به فرار از زندان شده اند.

حداقل صد نفر در جریان ناآرامیهای چند روز اخیر مصر کشته شده اند و بیش از دو هزار نفر دیگر نیز مجروح شده اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.