خبر فوری
This content is not available in your region

رای آری مردم به تجزیه بزرگترین کشور آفریقایی

رای آری مردم به تجزیه بزرگترین کشور آفریقایی
اندازه متن Aa Aa

مقامات رسمی در جنوب سودان روز یکشنبه اعلام کردند که نتایج همه پرسی جدایی بخش جنوبی کشور از حکومت خارطوم نشان می دهد که 99.57 درصد رای دهندگان با تجزیه بزرگترین کشور قاره سیاه موافق بوده اند.

در جریان توافقات صلح بین گروه های درگیر در سودان در سال 2005 میلادی که به دهه ها جنگ و خونریزی در این کشور پایان داد، توافق شده بود که حق تعیین سرنوشت مردم این منطقه که سیاه پوست و اکثرا مسیحی هستند از طریق یک همه پرسی به رای گذاشته شود.

نتایج نهایی این همه پرسی قرار است اوائل ماه فوریه اعلام شود و با توجه به قرارداشتن نزدیک به سه چهارم منابع نفتی سودان در جنوب و مشکلات ناشی از تعیین حدود مرزها، باید دید درعمل، جدایی جنوب از شمال که بطور رسمی در نهم ژوئیه سال جاری میلادی اتفاق خواهد افتاد، چه کیفیتی پیدا خواهد کرد.

عمر البشیر رییس جمهوری سودان و دیگر مقامات و مسئولان حکومت خارطوم پیش از این اعلام کرده اند نتایج این همه پرسی را به هر نحو که باشد، محترم خواهند شمرد.

از سوی دیگر با توجه به مسائل حاد امنیتی در جنوب، به ویژه در حومه شهرجوبا، معلوم نیست با تجزیه سودان چه سرنوشتی در انتظارمردم این منطقه است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.