خبر فوری
This content is not available in your region

حضور ارتش در حکومت مصر پررنگ تر می شود

حضور ارتش در حکومت مصر پررنگ تر می شود
اندازه متن Aa Aa

نیروهای زمینی ارتش مصر از روز جمعه با استقرار در خیابانهای شهر قاهره، امنیت این شهر و مقابله با تظاهرکنندگان را در اختیار گرفته اند. با اینحال تظاهرکنندگان همچنان با زیر پاگذاشتن حکومت نظامی در خیابانهای این شهر تجمع کرده و خواستار برکناری حسنی مبارک، رییس جمهوری این کشورند.

همزمان، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجۀ ایالات متحده آمریکا با بیان اینکه برخورد ارتش مصر تاکنون با تظاهرکنندگان مسالمت آمیز بوده است نگرانی خود را از افزایش حضور غارتگران در این شهر ابراز کرد. وی در گفتگویی با شبکۀ ای بی سی همچنین بر تغییرات دمکراتیک در مصر تایید کرد.

در پی گسترش اعتراضات در مصر که وارد هفتمین روز خود شده است، حسنی مبارک، رییس جمهوری این کشور دولت مصر را منحل کرده و ژنرال احمد شفیق، فرماندۀ پیشین نیروی هوایی این کشور را به عنوان نخست وزیر و عمر سلیمان، رییس سازمان اطلاعات و امنیت مصر را به عنوان مشاور خود برگزید.

یک تحلیلگر مصری به نام فیصل ایتانی می گوید:” رفتار سران ارتش مصر در حال حاضر می تواند سرنوشت حسنی مبارک، رییس جمهوری این کشور را رقم بزند. به عقیدۀ وی ارتش مصر در موقعیت حساسی قرار دارد و باید در مورد حسنی مبارک تصمیم بگیرد.”

ناظران همچنین حضور ژنرال های ارتش در دولت جدید مصر را نشاندهندۀ پرقدرت تر شدن ارتش مصر در حکومت این کشور می دانند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.