خبر فوری
This content is not available in your region

ارتش مصر و نقش آن در بحران کنونی این کشور

نظرها
ارتش مصر و نقش آن در بحران کنونی این کشور
اندازه متن Aa Aa

به نظر می رسد ارتش مصر تنها نهاد قدرتمند در شرایط بحرانی این کشور است. اما سئوال اینست که آیا مانند تونس، ارتش در مصر نیز به عنوان ابزاری برای انتقال قدرت و تغییرات سیاسی عمل خواهد کرد و یا عامل نجات رژیم مبارک از این بحران خواهد بود؟

ارتش مصر اگرچه در حمایت از پلیس به خیابان ها آمده، اما ظاهرا درصدد تحمیل یک کودتا نیست و با معترضان با مدارا رفتار می کند. اما در عین حال ستون اصلی حمایت از رژیم نیز به شمار می رود. باید به این نکته توجه داشت که ارتش مصر از نظر نظامی پر قدرت است.

این ارتش دارای 468500 نفر پرسنل فعال، و 479 هزار پرسنل ذخیره است. نیروی دریایی آن دارای 4 زیردریایی و 10 ناو جنگی است. همچنین نیروی زمینی مصر دارای 3723 تانک و 2150 موشک است.

رژیم کنونی و دو رژیم قبل از آن میرات دار کودتای سال 1952 در مصر هستند که به سلطنت در این کشور پایان داد. اولین رئیس جمهور نظامی و کاریزماتیک پس از کودتا، سرهنگ جمال عبدالناصر بود.

پس از ناصر انورسادات که یک افسر نیروی زمینی بود به قدرت رسید. او توسط اسلام گرایان مصر ترور. جانشین سادات، حسنی مبارک بود که در ابتدا به عنوان افسر نیروی هوایی این کشور خدمت می کرد.

پس از شکست اعراب در برابر اسرائیل در جنگ 1967، ارتش مصر به دنبال بازسازی خود، حیثیت از دست رفته را در جریان جنگ 1973 به مصر بازگرداند.

در 17 سپتامبر 1978، رژیم انورسادات با امضای قرارداد صلح کمپ دیوید اولین کشور عرب بود که دولت اسرائیل را به رسمیت شناخت و در عین حال به سرپل سیاسی آمریکا در خاورمیانه عربی تبدیل شد.

ارتش مصر اگر چه گه گاه به مانور نظامی مشترک با آمریکا در منطقه می پردازد، اما متعهد است که از نیروی نظامی خود علیه اسرائیل استفاده نکند.

آمریکا سالانه 3/1 میلیارد دلار برای بازسازی ارتش مصر به دولت این کشور می پردازد، که این در مقایسه با 250 میلیون دلار کمک اقتصادی به این کشور کمک عظیمی است.

در روزهای اخیر عمر سلیمان که یک ژنرال ارتش است پست معاونت رئیس جمهور را در اختیار گرفته است. این در حالیست که احمد شقیق نخست وزیر کنونی نیز سابق بر این یک ژنرال ارتش بوده است. اکنون این پرسش مطرح است که این فرماندهان عالی نظامی که از نزدیکان حسنی مبارک نیز هستند، چه نقشی در تحولات جاری این کشور بازی خواهند کرد؟
وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.