خبر فوری
This content is not available in your region

مصر بار دیگر واکنش اوباما را برانگیخت

مصر بار دیگر واکنش اوباما را برانگیخت
اندازه متن Aa Aa

باراک اوباما، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا برای دومین بار به وقایع مصر واکنش نشان داد و گفت که هیچ کشوری نقشی در تعیین رهبران مصر ندارد و این کار تنها از دست مردم آن کشور برمی آید.

آقای اوباما روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران گفت: “چیزی که روشن است و آنچه که من امشب با رییس جمهوری مبارک مطرح کردم باوری است که دارم و آن هم این است که یک تحول منظم باید معنی دار باشد، این تحول باید صلح آمیز بوده و باید اکنون آغاز شود.”

سخنان رییس جمهوری آمریکا درباره بحران سیاسی مصر، پس از آن بود که حسنی مبارک از طریق تلویزیون با مردم سخن گفت.

یکی از شهروندان قاهره می گوید: “در ده، پانزده سال گذشته از حکومت مبارک هیچ صدایی جز صدای او شنیده نشده است. انتخابات آزادی در کار نبوده است تا سخنی جز سخنان وی مطرح نشود.”

شهروند دیگری بر این باور است که: “حسنی مبارک باید خودش کنار برود و این چنین امکان روی کار آمدن رییس جمهوری جدید فراهم شود. مبارک رییس جمهوری بزرگی بود.”

شهرهای بزرگ مصر در هفته ای که گذشت شاهد برپایی تظاهرات صدها هزار تن از معترضان به دولت حسنی مبارک بود و بعد از ظهر سه شنبه نیز بیش از یک میلیون نفر به خیابان های قاهره آمدند. با این حال آقای مبارک در سخنان خود که از تلویزیون دولتی پخش شد، گفت که استعفا نخواهد داد اما در انتخابات ریاست جمهوری ماه سپتامبر آینده شرکت نخواهد کرد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.