خبر فوری
This content is not available in your region

بازگشایی محدود بانکها در مصر

نظرها
بازگشایی محدود بانکها در مصر
اندازه متن Aa Aa

بانکهای مصر از روز یکشنبه و پس از چند روز تعطیلی، بطور محدود فعالیت های خود را از سر می گیرند. اما همچنان نگرانی از هجوم مردم و سرمایه گذاران به بانکها برای برداشت پولهایشان و عدم نقدینگی کافی، به کابوسی برای بانک مرکزی این کشور تبدیل شده است.

قرار است بانک مرکزی مصر در صورت لزوم از 26 میلیارد یورو ذخیره مالی این کشور برای رفع تقاضاهای مشتریان استفاده کند.

در مصر تا اطلاع بعدی برداشت بیش از ده هزار دلار پول نقد در روز، از حسابهای بانکی مقدور نیست و فقط شعب اصلی بانکی در پایتخت و شعب مرکزی در شهرستانها به مشتریان خدمات ارائه می کنند.

بحران سیاسی و اعتراضات خیابانی نه تنها آینده سیاسی مصر را در هاله ای از ابهام فروبرده، بلکه صدمات اقتصادی زیادی را هم برای این کشور در بر داشته است. ارزش پوند مصر نسبت به ماه گذشته 25 درصد کاهش پیدا کرده است و به پایین ترین میزان خود در سالهای اخیر رسیده و از سوی دیگر نبود امنیت امرار معاش شهروندان عادی را با مشکلات اساسی روبرو کرده است؛ مغازه های تعطیل، رستورانهای خالی و گردشگرانی که جرات پا گذاشتن به این کشور پرجاذبه را دیگر ندارند.

از 25 ژانویه و همزمان با شروع ناآرامی ها در مصر، اقتصاد این کشور بیش از 3 میلیارد دلار ضرر کرده است و با تداوم بحران روزانه 310 میلیون دلار دیگر هم از دست می دهد.

درآمدهای حاصل از گردشگری مصر تا پیش از بحران اخیر به مبلغی بالغ بر 280 میلیون دلار در روز یعنی شش درصد تولید ناخالص داخلی این کشور می رسید.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.