خبر فوری
محتوای این برنامه در حوزه جغرافیایی شما در دسترس نیست

مصر، از یأس دیروز تا امید و شادی امروز

نظرها
مصر، از یأس دیروز تا امید و شادی امروز
اندازه متن Aa Aa

تنها ساعاتی پس از سخنان حسنی مبارک، رئیس جمهوری پیشین مصر مبنی بر عدم کناره گیری او از قدرت می گذشت که هزاران نفر از مردم خشمگین این کشورصبح روز جمعه با شرکت در یک تظاهرات سراسری بر خواست خود که از 18 روز پیش تاکنون برای آن فریاد برآوردند، بیش از گذشته پافشاری کردند.

خواست مردم مصر این بود که حکومت حسنی مبارک باید سرنگون شود و دموکراسی و آزادی پس از سی سال حکومت دیکتاتوری بر این کشور حکمفرما شود.

در میانۀ فریادهای خشمگین معترضان مصر بود که ناگهان عمر سلیمان، معاون حسنی مبارک، در تلویزیون رسمی این کشور از کناره گیری رئیس جمهوری مصر از قدرت خبر داد.

عمر سلیمان شرایط سخت زندگی مردم مصر را دلیل اصلی کناره گیری حسنی مبارک از قدرت اعلام کرد.

همزمان با شنیدن این خبر از سوی هزاران معترضی که تا آن لحظه شعار مرگ بر مبارک سر می دادند شرایط میدان تحریرو خیابان های اطراف آن تغییر کرد و همه به جشن و سرور پرداختند.

چرا که مردم مصر بعد از بیش از دو هفته انتظار سرانجام به خواست خود که سرنگونی دولت حسنی مبارک بود، رسیدند.

همزمان سخنگوی شورای عالی ارتش مصر نیز ضمن با ارایه سومین بیانیه، اعلام کرد که ارتش در حال آماده سازی شرایط لازم برای تحقق خواسته های مردم است.

با گذشت چند ساعت از اعلام رسمی کناره گیری حسنی مبارک از قدرت، اخبار اصلی رسانه های جهان همچنان به انعکاس تحولات مصر اختصاص دارد و مردم مصر در اکثر شهرها، همچنان در خیابان ها به شادی و سرور مشغولند.

همچنین احزاب مخالف دولت نیز قصد دارند روز شنبه در قاهره گرد آمده و خواهان آزادی بیشتر و بهبود وضع اقتصادی شوند.