خبر فوری
This content is not available in your region

رویداد های آخرین روز ریاست جمهوری حسنی مبارک

نظرها
رویداد های آخرین روز ریاست جمهوری حسنی مبارک
اندازه متن Aa Aa

روز جمعه با سخنرانی عمر سلیمان، برگ دیگری در تاریخ مصر، ورق خورد.
معاون رئیس جمهوری مصر با حضور در تلوزیون دولتی اظهار داشت:“هموطنان عزیز! در شرایط دشوار کنونی، محمد حسنی مبارک رئیس جمهوری کشورمان تصمیم به کناره گیری از مقام خود گرفت و اداره کشور را به شورای عالی نیروهای مسلح واگذار نمود.”
  
پیش از این مردم با حضور در نماز جمعه، همچنان خواستار کناره گیری حسنی مبارک از قدرت بودند.
 
سخنگوی شورای عالی نیروهای مسلح هم در واکنش به سخنان عمر سلیمان چنین گفت: “شورای نیروهای مسلح به شهدایی که جانشان را در راه آزادی و حفظ میهن وملتشان تقدیم کردند، ادای احترام می کند. امیدواریم خداوند یار و یاور ما در انجام وظایفمان باشد.”
 
بلافاصله پس از اعلام استعفای حسنی مبارک شادی و سرور در جای جای میدان تحریر قاهره موج می زد.18 روز مقاومت معترضان به سی سال حکومت حسنی مبارک پایان داد و پایکوبی و جشنی که تا ساعات اولیه بامداد ادامه داشت. 
 
یکی از جوانان حاضر در میدان تحریر در مورد آینده مصر می گوید:“خدا را شکر می کنم که رئیس جمهوری استعفا داد. هیچ حرف و سخنی غیر از این نمی توانست ما را قانع کند. فردی که عهده دار ریاست جمهوری می شود بایستی در جهت منافع کشور و مردم کار کند. باید قانون اساسی تغییر کند. ما یک حکومت پارلمانی همانند سایرحکومت های جمهوری می خواهیم. ما می خواهیم که نخست وزیر کشور را اداره کند و رئیس جمهوری صرفا یک مقام تشریفاتی باشد.”
 
میدان تحریر شاهد نور افشانی و شادی صدها هزار مصری بود که به آقای مبارک نشان دادند، دیگر نمی تواند بدون رضایت آنها به حکومت خود ادامه دهد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.