خبر فوری
This content is not available in your region

آیا معمر قذافی هم درگیر انقلاب مردمی می شود؟

نظرها
آیا معمر قذافی هم درگیر انقلاب مردمی می شود؟
اندازه متن Aa Aa

در لیبی، دو فرد در سمتهای ریاست کشور و ریاست دولت قرار دارند، اما کسی آنها را نمی شناسد، با این حال از  سرهنگ معمر قذافی به عنوان “رهبر معظم انقلاب جمهوری لیبی” یاد می کند. 
 
آقای قذافی در سال 1969 در سن بیست و هفت سالگی ، با کودتا علیه ملک ادریس قدرت را در لیبی در دست گرفت. یازده سال بعد، ضمن ادعای رهبری “انقلاب لیبی“، کمیته های انقلابی را جایگزین احزاب سیاسی کرد.  
 
چهل و یکسال بعد، معمر قذافی بدون برگزاری انتخابات و بدون آنکه سمتی رسمی داشته باشد، با برخورداری از قدرت مطلق در صدر کشوری غنی با شش میلیون جمعیت قرار دارد.
 
انتخابات در لیبی ممنوع اعلام شده است. در این کشور هرگونه انتقاد از رهبری ممنوع است.
 
آقای قذافی، در رهبریش ترکیبی از اصول سوسیالیستی و دموکراسی مستقیم را دنبال می کند که در کتابش “کتاب سبز” از آن سخن گفته است.
 
حکومت سرهنگ قذافی به تازگی با دیدن نشانه های انقلاب در منطقه، برای مردم امتیازاتی قائل شده است ؛ از آن جمله، کمکهای دولتی به مواد غذایی و تسهیل اعتبارات مالی. سیاستهای آقای قذافی در طول سالها سطح زندگی شهروندان لیبی را بالا برده است.
 
حقوق زنان هم تحت رهبری آقای قذافی بهبود یافته است.  وی دارای یک گروه محافظین زن است و قوانینی که در سال 1984 از تصویب گذشت، ازدواج مکرر برای مرد را غیر قانونی کرد و به زنان حق طلاق و انتخاب شوهر داد، اما لیبی جایی میان پیشرفتهای اجتماعی واقتصادی و پس رفتهای سیاسی است.
 
تشکیل احزاب سیاسی در این کشورغیر قانونی است و اتحادیه ها و سازمان های غیر دولتی ها تنها هنگامی اجازه فعالیت دارند که با اصول انقلاب در توافق کامل باشند.
 
در این جامعه عشایری، روابط خانوادگی در مورد بسیاری مسائل حتی باشگاههای قوتبال تصمیم می گیرد. این امر، گردهمایی های سیاسی را دشوار و حتی غیر ممکن می سازد و دولت هم از عایدات نفت برای آرام کردن نارضایتی ها استفاده می کند. 
 
در حالی که آقای قذافی سخت در تلاش ممکن ساختن رویایش، ایجاد یک ایالات متحده آفریقا و برقراری ایدئولوژی انقلابش در سراسر این قاره است، اختلاف میان دو فرزند وی که یکی طرفدار اصلاحات و دیگری نظرات انقلابی دارد، بسیار است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.