وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

چین مانع از رسیدن به نتیجه مورد نظر نشست گروه بیست شد

چین مانع از رسیدن به نتیجه مورد نظر نشست گروه بیست شد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

وزرای دارایی کشورهای عضو گروه بیست در پایان نشست دوروزه خود در پاریس، به توافقی مبهم در مورد چگونگی تعیین میزان عدم توازن اقتصاد جهانی اکتفا کردند. آنها وعده کردند تا پایان ماه آوریل در مورد شاخص های تعیین عدم توازن اقتصادی در سطح جهان به توافق نهایی برسند.

کریستین لگارد وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه که کشورش از ابتدای سال جاری میلادی ریاست گروه بیست را بر عهده دارد، گفت:” در شرایط فعلی توافق بر سر شاخص ها اولویت دارد. گام بعدی نحوه اجرای آنهاست و بعد از آن می رسیم به ارزیابی دوجانبه و مقایسه ای شاخص ها. باید با احترام به همه نقطه نظرات، در عین حال هوشیار بمانبم. اینها مواردی هستند که امروز و فردا سعی داریم به آنها برسیم.”

او ضمن ابراز رضایت از دستاوردهای این نشست گفت که در جریان این اجلاس گام مهمی در جهت همکاری بیشتر برای کمک به پیشگیری از یک بحران اقتصادی فراگیر جهانی برداشته شده است و وزرا و روسای بانکهای مرکزی کشورهای عضو بر روی لیستی از شاخص ها، از قبیل میزان بدهکاریهای دولتی، کسری مالی عمومی، پس انداز و سرمایه گذاریهای خصوصی و موازنه تجاری توافق کردند.

اما چین با استفاده از نرخ تبدیل ارز و ذخایر پولی بعنوان شاخص، مخالفت کرد.

خانم لگارد بدون اشاره مستقیم به چین، تلویحا از سیاست های اقتصادی این کشور انتقاد کرد. وی گفت:” شما که این بحث را با دقت و حوصله دنبال کرده اید، مستحضر هستید که تا به حال برای به نتیجه رسیدن در مورد نرخ تبدیل ارز و سیاست های مالی، بحث های زیادی صورت گرفته است.”

آمریکا و کشورهای غربی چین را متهم می کنند که با پایین نگه داشتن تصنعی ارزش یوان، صادرات خود را افزایش می دهد و از این راه ذخیره مالی قابل توجهی برای خود بوجود آورده که صدمات جبران ناپذیری به اقتصاد دنیا وارد می کند.

گروهی هم در مخالفت با این نشست، تظاهراتی را در پاریس برگزار کردند و ضمن انتقاد از سیاست های اقتصادی کشورهای ثروتمند، خواستار توجه بیشتر به وضعیت مردم فقیر دنیا شدند.