خبر فوری

حضور گسترده نیروهای امنیتی الجزایر در خیابانهای پایتخت

حضور گسترده نیروهای امنیتی الجزایر در خیابانهای پایتخت
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

ائتلافی از گروههای مدافع حقوق بشر، اتحادیه های کارگری و یکی از احزاب اپوزیسیون الجزایر، طی فراخوانی از مردم این کشور درخواست کرده بودند تا روز شنبه در اعتراض به حکومت به خیابانها بیایند.

اما جو شدید امنیتی و حضور گسترده نیروهای پلیس درخیابانهای پایتخت، عملا راه را برای حضور چشمگیر مخالفان بست. با این حال جمعیت محدودی از تظاهرکنندگان با سردادن شعارهایی علیه مسئولان، خواستارالجزایری آزاد و دمکراتیک شدند.

موج اعتراضات خیابانی در کشورهای منطقه که با تحولات اخیر در مصر و تونس وارد مرحله جدیدی شده، تا کنون اعتراضات خونینی را در این کشورها بوجود آورده است. اما چیزی که مسلم است اینکه، رژیم های حاکم سعی دارند با استفاده از قوه قهریه و نمایش قدرت در خیابانها، شهروندان خود را ساکت کنند.

بسیاری از کارشناسان می گویند علیرغم اشتراک همه این اعتراضها در مخالفت با آنچه استبداد و دیکتاتوری خوانده می شود، تحولات در هر کشوری بیش از هر چیز زاییده واقعیات داخلی آن کشوراست.

نفت درآمد سرشاری را نصیب دولت الجزایر می کند. لذا دولت این کشور مستقل از مردم، برای تداوم موجودیت خود نیازی به مشارکت دادن شهروندان در امور ندارد و در مقایسه با مصر، خیلی راحت ترمی تواند جریانهای اعتراضی را خفه کند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.