وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

پرداخت غرامت تاخیر یا لغو حرکت اتوبوسها به مسافران در اروپا

پرداخت غرامت تاخیر یا لغو حرکت اتوبوسها به مسافران در اروپا
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

هر ساله بیش از 70 میلیون نفر در اروپا با اتوبوس مسافرت می کنند. اما با این حال آنها بر خلاف مسافران قطار، هواپیما و یا کشتی از هیچ گونه حقوق خاصی برخوردار نبوده اند. این مسافران چه حقوقی دارند؟

پس از بیش از دو سال مذاکره، گروه 27 کشور عضو اتحادیه اروپایی و نمایندگان پارلمان اروپا قوانینی را برای مسافران اتوبوس وضع کرده اند که از بهار سال 2013 میلادی قابل اجرا خواهد بود.

مطابق این قانون، در صورت تاخیر بیش از دو ساعت و یا لغو حرکت اتوبوس و در صورتی که شرکت اتوبوسرانی راه حل رضایت بخش دیگری برای انتقال مسافران ارائه ندهد، باید کل بهای بلیط به علاوه 50 درصد آن به عنوان غرامت به مسافران پرداخت شود.

اما در صورت تاخیر بیش از یک ساعت و نیم برای مسافتهای حداقل سه ساعته، باید مواد خوراکی و نوشیدنی رایگان در اختیار مسافران گذاشته شود و در صورتی که از این زمان تجاوز کند، شرکت اتوبوسرانی موظف خواهد بود تا دو شب هتل با هزینه ای تا سقف هشتاد یورو برای هر شب، در اختیار مسافر بگذارد.

تنها فجایع طبیعی و شرایط آب و هوایی که مانع تردد اتوبوسها شود، شرکتها را از پرداخت غرامت معاف خواهد کرد.

همچنین در صورت بروز تصادف، مبلغ غرامت پرداختی به مسافران باید حداقل 220 هزار یورو باشد. به علاوه مبلغی هم برای چمدانهای گم شده و یا آسیب دیده در نظر گرفته شده است.

و بالاخره، شرکتهای اتوبوسرانی موظف هستند به تمام افراد معلول متقاضی کمک رایگان ارائه دهند در غیر این صورت آنها خواهند توانست با فرد مورد نظر خود و بدون پرداخت هزینه اضافی مسافرت کنند.

اما برای اینکه شرکتهای کوچکتر بتوانند خود را با قوانین جدید وفق دهند، قانون به دولتهای اروپایی اجازه می دهد تا از ارائه برخی خدمات رایج ملی و یا خدماتی که بخش بزرگی از آنها خارج از اروپا ارائه می شود، برای مدت حد اقل چهار سال معاف شوند.