وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

گیلرمو فاریناس، فعال سیاسی کوبایی دستگیر شد

گیلرمو فاریناس، فعال سیاسی کوبایی دستگیر شد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

پلیس کوبا روز چهارشنبه، گیلرمو فاریناس، فعال سیاسی و برندۀ جایزۀ ساخاروف 2010 را دستگیر کرد. به گفتۀ نزدیکان وی، گلیرمو فاریناس در حالی که سرگرم برگزاری مراسم سالروز مرگ اورلاندو زاپاتا، زندانی سیاسی کوبایی بود در منزل مسکونی اش دستگیر شد.

پس از دستگیری وی، تعدادی از طرفداران دولت کوبا با تجمع در مقابل محل سکونت وی شعارهایی در حمایت از حزب کمونیست کوبا سردادند.

در مقابل تجمع هواداران دولت کوبا، زنان و مادران زندانیان سیاسی که به گروه زنان سفید پوش مشهورند با شعارهایی خواستار آزادی زندانیان سیاسی شدند.

گیلرمو فاریناس در پی آزادی 46 زندانی سیاسی کوبایی توسط دولت این کشور در پاییز سال گذشته به 135 روز اعتصاب غذای خود پایان داد. این تعداد زندانی سیاسی در قالب توافق کلیسای کاتولیک کوبا و حکومت این کشور بر سر آزادی 52مخالف دولت کوبا آزاد شدند. هنوز شش نفر دیگر از زندانیان سیاسی در زندان هاوانا بسر می برند.

سال گذشته و در اعتراض به عدم اجرای این توافق توسط دولت کوبا، اولاندو زاپاتا، یکی دیگر از زندانیان سیاسی اقدام به اعتصاب غذا کرد که پس از 85 روز در زندان هاوانا جان باخت.