خبر فوری
This content is not available in your region

برکناری قریب الوقوع وزیر امور خارجه فرانسه

برکناری قریب الوقوع وزیر امور خارجه فرانسه
اندازه متن Aa Aa

پس ازجنجال سفر تفریحی خانم “میشل آلیو ماری“، وزیر خارجه فرانسه به تونس در ماه ژانویه، تحلیلگران پیش بینی می کنند که وی در روز دوشنبه از سمت خود برکنار شود.

به نظر می رسد که توضیح خانم “آلیو ماری” به نمایندگان مجلس فرانسه به بحث ها پایان نداده است. وزیر خارجه فرانسه به نمایندگان گفت که با صداقت به همه سؤال ها پاسخ داده و نباید جواب بیشتری بدهد.

با بالاگرفتن جنجال، وی باردیگر در دفاع از خود گفت: “دیگران هرچه می خواهند بگویند، من آدمی هستم که کارم را خوب انجام می دهم، هفته هاست که شایعات و بحث ها ادامه دارد، در مقابل این حملات باید بگویم که هیچ کار غیر قانونی انجام نشده و خطایی صورت نگرفته است” ماجرا از آنجا شروع شد که روزنامه فرانسوی، “کانارد آن شنه” canard enchaine فاش کرد که خانم وزیر در تعطیلات کریسمس، همزمان با شروع خیزش مردم تونس از هواپیمای خصوصی و میهمان نوازی یک بازرگان تونسی نزدیک به “زین العابدین بن علی” استفاده کرده است. افشای خبری مبنی بر انجام یک معامله بزرگ ملکی بین پدر و مادر خانم وزیر با شخصیت با نفوذ تونس، بر اتهامات خانم “آلیو ماری” افزوده و به نظر می رسد که نیکولا سارکوزی برای بهبود وجهه سیاسی فرانسه ناچار به برکناری وی باشد. شواهد نشان می دهد که ترمیم کابینه سارکوزی با جانشینی احتمالی وزیر خارجه فعلی با آلن ژوپه وزیر دفاع کنونی پایان نیابد. منابع حکومتی می گویند که چهارده ماه مانده به پایان دوره ریاست جمهوری کنونی، نیکولا سارکوزی در پی انجام تغییرات بیشتری در کابینه است.
وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.