خبر فوری
This content is not available in your region

یک فرمانده ارتش لیبی: بزودی برای سرنگونی قذافی به طرابلس حمله می کنیم

نظرها
یک فرمانده ارتش لیبی: بزودی برای سرنگونی قذافی به طرابلس حمله می کنیم
اندازه متن Aa Aa

حسن دالین، یورونیوز: گروههای مردمی پس از اینکه کنترل شرق لیبی، بویژه شهرهای طبرق و بن غازی را در دست گرفتند، در صدد برآمدند که از آن حفاظت کنند به همین دلیل گروههایی برای تامین امنیت این شهرها تشکیل شد. در همین حال تعدادی از نیروهای ارتش و پلیس برای سرنگونی رژیم قذافی با مردم همصدا شدند و به آنها پیوستند.

محمد الهامی، خبرنگار اعزامی یورونیوز، به همراه سرهنگ رشید رجب، یکی از فرماندهان ارتش لیبی در شرق کشور، از شهر طبرق به ما پیوسته تا ما را در جریان آخرین اخبار قرار دهد.

محمد، در مورد وضعیت امنیتی شهر طبرق که تحت کنترل مخالفان است بگو، آیا شهرهای دیگری هم به دست مردم افتاده اند؟

محمد الهامی، فرستاده یورونیوز: اغلب شهرهای شرق کشور تا شهر سالوم در مرز مصر به دست مخالفان افتاده است.

من در شهر طبروق هستم، 200 کیلومتری سالوم. مخالفان، پست های ایست-بازرسی گذاشته اند و تمام خودروهایی که به سمت شرق می آیند را بازرسی می کنند تا مطمئن شوند مزدورها در آن نیستند.

از همه مهمتر اینکه بخش بزرگی از ارتش به مردم پیوسته اند. من اکنون با سرهنگ رشید رجب هستم و ایشان می توانند جزئیات بیشتری در اختیار ما قرار دهند.

روز گذشته، سیف الاسلام، پسر سرهنگ قذافی خواستار گفتگو میان دولت و انقلابیون شد، پاسخ شما چه بود؟

سرهنگ رجب رشید: ما این گفتگو را قبول نمی کنیم. اگر قرار بود گفتگویی انجام شود از همان ابتدا باید این کار می شد، نه اکنون و پس از این همه قربانی و این همه خون های ریخته شده. آنها بسیاری از غیر نظامیان را کشتند، در این صورت گفتگو معنی ندارد.

محمد الهامی از سرهنگ رشید رجب می پرسد: چه دلایلی در پشت تصمیم فرماندهان ارتش برای ترک محل خدمت و پیوستن به مردم بوده؟ آیا دلایل اقتصادی و سیاسی هم دخیل بوده اند؟

سرهنگ رشید رجب: مخالفان خواستار اصلاحات اقتصادی هستند، مانند ایجاد اشتغال برای مبارزه با بیکاری، افزایش حقوق و تامین اجتماعی. اما زمانی که دیدیم مزدوران به شهر البیضا آمدند و شروع به کشتار مردم بی گناه کردند ما تصمیم گرفتیم از حکومت جدا شویم.

محمد الهامی، فرستاده یورونیوز: خبرهایی مبنی بر حرکت مخالفان به سمت طرابلس و حمله به آنجا برای تمام کردم کار قذافی به گوش می رسد؛ آیا چنین تصمیم گرفته شده؟

سرهنگ رشید رجب: بله، ما در حال تدارک اسلحه و نیروی لازم برای حرکت به سمت طرابلس و پشتیبانی از برادران مبارزمان هستیم.

محمد الهامی، فرستاده یورونیوز: خبرهایی دیگری هم حاکی از این است که قذافی سلاح و هواپیماهای جنگنده برای دفاع از طرابلس در اختیار دارد، آیا توان شما به اندازه ای هست که با او مقابله کنید؟

سرهنگ رشید رجب: بله، ما تانک و ضد هوایی در اختیار داریم.

حسن دالین، یورونیوز: آیا می توانید از مهمانمان بپرسید آیا نظامیان که از ارتش خارج شدند و رهبران مخالف با هم هماهنگ هستند؟ آیا برنامه واحدی برای حمله وجود دارد؟

سرهنگ رشید رجب: ما با تمام فرماندهان و رهبران مخالف در بن غازی، البیضا شهرهای دیگر ارتباط داریم و این حمله با برنامه ریزی کامل انجام خواهد شد.

محمد ممنون از آخرین اخباری که به ما دادی، از مهمانت سرهنگ رشید رجب سپاسگذاریم.

گفتگویی بود با فرستاده ویژه یورونیوز به لیبی.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.