خبر فوری

بهای نفت اندکی کاهش یافت

بهای نفت اندکی کاهش یافت
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

بهای نفت که تحت تاثیر نا آرامیها در منطقه خاورمیانه به شدت افزایش یافته بود، روز سه شنبه با خبر احتمال افزایش تولید سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک اندکی کاهش یافت.

وزیر نفت کویت این امید را ایجاد کرد وگفت اوپک در حال بررسی افزایش سقف تولید برای اولین بار در دو سال گذشته است.

امیدی که با واکنش ایران به عنوان رییس اوپک مبنی بر عدم افزایش تولید نفت توسط کشورهای عضو این سازمان کمرنگ شد.

در آن سوی جهان، آمریکا نگران است شوک وارد شده به نظام اقتصادی جهان در اثر افزایش بهای نفت به اقتصاد اندکی بهبود یافته این کشور آسیب بزند.

در همین راستا کاخ سفید با اشاره به حدود 800 میلیارد بشکه ذخایر نفتی خود مدعی شد که آن را برای کاهش قیمت نفت روانه بازار خواهد کرد.

کارشناسان معتقدند دولت باراک اوباما، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا مشغول بررسی امکان سرازیر کردن ذخایر نفتی آمریکا به بازار است.

فادل قیت کارشناس نفت می گوید:” اینبار شرایط واقعا ترسناک است من نمی دانم اگر ده، پانزده یا بیست میلیون بشکه به تولید نفت افزوده شود بازار آرام خواهد گرفت یا نه.”

آلک یانگ کارشناس موسسه اعتبار سنجی استاندارد اند پور می گوید:” تغییری در کل مساله اتفاق نیفتاده است. واقعیت این است که ما به نفت احتیاج داریم و قسمت عمده ای از آن درخاورمیانه تولید می شود که به طور فزاینده ای ناپایدار است.

ادامه درگیری ها در لیبی، تغییر رژیم مصر و افزایش اعتراضات و ناآرامی ها در بحرین و یمن توام با افزایش اضطراب از احتمال سرایت موج ناآرامی ها به کشورهایی نظیر عربستان که اخیرا شاهد تظاهرات گسترده ای بود، همه و همه دست به دست هم داده اند تا بهای نفت را به بالاترین میزان از سپتامبر سال 2008 تاکنون افزایش بدهند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.