خبر فوری

اختلاف نظر سران اروپا در مورد حمله به لیبی

اختلاف نظر سران اروپا در مورد حمله به لیبی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

رهبران 27 کشور عضو اتحادیه اروپایی که امروز در بروکسل گرد هم آمده بودند تا درمورد بحران لیبی به بحث و گفتگو بپردازند، نتوانستند در مورد حمله نظامی به این کشور به توافق برسند.

در حالی که بریتانیا و فرانسه بر به رسمیت شناختن شدن مخالفان و گزینه نظامی علیه لیبی تاکید دارند، اسپانیا و ایتالیا از ترس ورود موج مهاجران آفریقایی با حمله نظامی علیه رژیم قذافی مخالفند و این دو کشور را به یکی تازی متهم می کنند.

تنها توافقی که صرفا از زبان هرمن وان رومپویی، رییس شورای اروپا مطرح شد این بود که اتحادیه اروپا از شورای ملی انتقال قدرت در لیبی که در بنغازی تشکیل شده حمایت می کند و از معمر قذافی هم می خواهد تا بدون وقفه قدرت را ترک کند.

این در حالی است که دیروز، آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان اعلام کرد که از تصمیم رییس جمهور فرانسه در به رسمیت شناختن شورای ملی انتقال قدرت در لیبی متعجب شده است.

ژوزه مانوئل باروسو، رییس کمیسیون اروپا هم گفت که با سازمانهای بین المللی بشر دوستانه برای بهبود وضعیت آورگان در مرزهای لیبی در حال همکاری است و از اختصاص بودجه 37 میلیون یورویی در این زمینه خبر داد.

او همچنین تاکید کرد که اتحادیه اروپا تمام تلاش خود را برای مقابله با موج مهاجرت از این کشور به اروپا بکار خواهد بست.

بریتانیا هم امروز از اتحادیه اروپا و جامعه جهانی خواست تا تحریم نفتی لیبی را بررسی کنند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.