خبر فوری

مخالفت در اروپا بر سر اقدام نظامی علیه لیبی

مخالفت در اروپا بر سر اقدام نظامی علیه لیبی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

رهبران 27 کشور عضو اتحادیه اروپا روز جمعه در بروکسل گرد هم آمده اند تا بر اختلاف مواضع خود بر سر بحران لیبی به بحث و گفتگو بپردازند.

در حالی که بریتانیا و فرانسه بر به رسمیت شناختن مخالفان و گزینه نظامی علیه لیبی تاکید دارند، اسپانیا، ایتالیا و آلمان با ابن گزینه مخالفند.

نیکولا سارکوزی، رییس جمهور فرانسه که به دلیل به رسمیت شناختن شورای ملی انتقال قدرت در لیبی از طرف برخی همتایان اروپایی خود به یکه تازی متهم شده گفت: “فرانسه و بریتانیا به شرط موافقت سازمان ملل، اتحادیه عرب و مخالفان دولت لیبی که ما امیدواریم به رسمیت شناخته شوند، با یک هدف صرفا دفاعی برای حمله به لیبی، آماده اند.”

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا هم در این باره گفت : “اکنون زمان آن رسیده که اروپا بگوید که آنچه که قبلا انجام داده ، موثر نبوده و امروز ما باید به این کشورها پیشنهاد همکاری داده و درهای بازارمان را به روی آنها بگشاییم.”

بریتانیا و فرانسه از همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواسته اند تا شورای ملی انتقال قدرت در لیبی را به رسمیت شناخته و با آن وارد مذاکره شوند.

اما دیگر کشورهای اروپایی از رویه فرانسه و بریتانیا در این زمینه انتقاد کرده اند.

با این حال انتظار می رود که رهبران اروپایی در پایان اجلاس روز جمعه خود با انتشار بیانیه ای از رهبر لیبی بخواهند فورا قدرت را ترک کند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.