وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

سقوط بهای نفت به خاطر زلزله ژاپن

سقوط بهای نفت به خاطر زلزله ژاپن
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

زمین لرزه روز جمعه ژاپن که با خود سونامی به ارتفاع 10 متر به همراه آورد و ده ها واحد تولیدی در این کشور را که سومین مصرف کننده نفت در جهان است به تعطیلی کشاند، موجب سقوط بهای نفت تا بیش از 3 دلار در هر بشکه شد.

در آمریکا بهای نفت خام به زیر یکصد دلار سقوط کرد. بهای نفت خام برنت نیز با 2.62 درصد سقوط به 112.81 دلار در هر بشکه تنزل یافت. این پایین ترین نرخ بهای نفت در طول نزدیک به 2 سال گذشته است.

بازار نفت همچنین متاثر از تظاهرات اعتراضی برنامه ریزی شده در عربستان سعودی بود، کشوری که بزرگترین صادر کننده نفت در جهانست. خشونت های لیبی نیز که صدور نفت این کشور را مختل کرده است، عامل تاثیر گذار دیگری بر بازار نفت است.

با این حال سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، روز جمعه اعلام کرد که به خاطر افزایش تولید عربستان و دیگر اعضای اوپک و نیز کاهش نسبی تقاضا در فصل جاری، ذخیره کنونی نفت جهان کافیست.

زمین لرزه ژاپن همچنین فعالیت پالایشگاه ها و ایستگاه های سوخت گیری این کشور را تحت تاثیر خود قرار داد.