خبر فوری
This content is not available in your region

چرا اوضاع در لیبی به نفع وفاداران معمر قذافی در حال تغییر است

نظرها
چرا اوضاع در لیبی به نفع وفاداران معمر قذافی در حال تغییر است
اندازه متن Aa Aa

همین چند روز پیش بود که مخالفان معمر قذافی تا نزدیکی های پایتخت پیروزی خود را جشن گرفته بودند، اما تصاویر ارسالی خبرنگار اعزامی ما به طرابلس حکایت از تغییر اوضاع به نفع وفاداران ژنرال قذافی دارد. اینجا در خیابنهای پایتخت اوضاع عادی شده و مردم به زندگی روزمره خود مشغول شده اند. فقط در عرض چند روز وفاداران معمر قذافی شرایط را به نفع خود تغییر داده اند و بر اوضاع مسلط شده اند و شهرهای از دست داده را یکی پس از دیگری از مخالفان بازپس می گیرند.

در طرابلس، فقط طرفداران قذافی جرات می کنند مواضع خود را بیان کنند. بقیه می ترسند. نیروهای دولتی کوچکترین مخالفت را بشدت سرکوب می کنند. بازداشت های خودسرانه، ناپدید شدن افراد و شکنجه معترضان به مواردی عادی تبدیل شده است.

ترس و ارعاب ناشی از تهدیدات روانی به اندازه زوراسلحه کارساز بوده اند. مالد حسین، سخنگوی ارتش می گوید:“همه چیز آرام است و بیشتر مناطقی هم که مورد حمله واقع شده بودند، در حال حاضر آزاد شده اند. گروه های مخالف قدرت زیادی ندارند و درواقع مثل دسته های موش و گربه می مانند که خود را پشت اسلحه ها پنهان کرده اند و شهروندان را ترور می کنند. هر جایی که ما، یعنی نیروهای ارتش خلق، وارد شده ایم، آنها چاره ای جز تسلیم شدن نداشته اند.”

مخالفت های بین المللی، منع صادرات اسلحه به لیبی، تحریم های مالی و اقداماتی از این دست، گویا قادر نیستند موجب سقوط رژیم قذافی شوند؛ فردی که وعده کرده تا آخرین قطره خون خود در برابر مخالفان ادامه می دهد و افتخارش این است که در این راه شهید شود. او ابزار و امکانات لازم را برای سرکوب مخالفان دارد. ابزار نظامی سنگین و جنگنده های بمب افکن، شرایط نابرابری را به نفع او بوجود آورده است.

او می تواند روی وفاداران رژیمش هم حساب ویژه ای باز کند، خصوصا شبه نظامیان علاقمند به او. نیروهای سازمان اطلاعات و مزدوران خارجی هم در خدمت کردن به او، کم نگذاشته اند. مجموعه شرایطی که در فقدان یک اجماع بین المللی برای کمک به مردم بی دفاع لیبی، استمرار رژیم خفقان راتا این لحظه در لیبی تحقق بخشیده است.