خبر فوری
This content is not available in your region

گفتگو با نیک کلگ، معاون نخست وزیر بریتانیا

نظرها
گفتگو با نیک کلگ، معاون نخست وزیر بریتانیا
اندازه متن Aa Aa

علی شیخ الاسلامی، یورونیوز:  آقای کلگ، متشکرم که به ما پیوستید. آیا دولت بریتانیا از وعده آتش بس حکومت سرهنگ قذافی راضی است؟
 
نیک کلگ: راستش را بگویم مشکل می توان گفت اوضاع در چه حال است. شواهدی حاکی از آن است که او {معمر قذافی} همچنان در غرب کشور با شهروندانش با بیرحمی رفتار می کند، هرچند در شرق اعلام آتش بس کرده است. بنابراین باید ببینیم آیا واقعا آتش بس اعمال می شود یا نه.
 
یورونیوز:  آیا شما و کشورهای همراهتان همچنان خود را از نظر نظامی برای اعمال قطعنامه شورای امنیت آماده می کنید؟
 
نیک کلگ:  البته ! ما افکار عمومی جهان را آماده کرده ایم و البته نظرات جهان عرب را دنبال می کنیم. لبنان و تعدادی از کشورهای منطقه مثل امارات متحده، قطرو اردن گفته اند  در هرگونه عملیات نظامی شرکت خواهند کرد. بنابراین، نظرات طیف وسیعی از جامعه بین الملل در سازمان ملل مطرح شد.
 
یورونیوز:  ممکن است از  تدارکاتی که تا بحال انجام داده اید بگویید؟
 
نیک کلگ:  نه ! قطعنامه شورای امنیت در این مورد روشن است. این به جامعه بین الملل اجازه می دهد اقدام کند…هر اقدامی که برای حفاظت از شهروندان لیبیایی در مقابل حملات حکومت قذافی لازم باشد.
 
یورونیوز:  اگر نیروهای لیبی آتش بس را رعایت نکنند، بفوریت دست به اقدام نظامی خواهید زد؟
 
نیک کلگ:  موضع سازمان ملل کاملا روشن است. میخواهد حملات بیرحمانه و غیر لازم علیه مردم لیبی پایان یابد. تا زمانیکه جامعه بین الملل در این مورد قانع نگشته، قطعنامه سازمان ملل برآورده نشده است.
 
یورونیوز: اگر اقدام نظامی به اجرا گذاشته شود، آیا نیروهای بریتانیا برای حراست از مردم بجای تنها پرواز بر فراز لیبی، نیروهای زمینی این کشور را هدف قرار خواهند داد؟
 
نیک کلگ:  بگذارید این نکته را روشن کنم؛ ما وارد جنگ نمی شویم. این یک عراق دیگر نیست. لیبی مورد حمله قرار نمی گیرد. قطعنامه سازمان ملل هرگونه حمله به خاک لیبی را رد می کند، اما روشن است که اگر نیروهای قذافی شهروندان بیگناه را مورد حمله قرار دهند، ما برای متوقف کردن آن به حمله هوایی متوسل خواهیم شد. این در چهارچوب قطعنامه سازمان ملل است.
 
 

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.