خبر فوری
This content is not available in your region

قذافی برای خرید زمان تلاش کرده است

نظرها
قذافی برای خرید زمان تلاش کرده است
اندازه متن Aa Aa

در پی اعلام آتش بس از سوی موسی کوسه وزیر خارجه لیبی، یورونیوز با یکی از کارشناسان مسائل ژئوپلیتیک گفتگویی داشته است که در پی می آید.

یورونیوز : کلود مونیکه ، شما بنیانگذار مرکز اروپایی مطالعات و تحقیقات استراتژیک در بروکسل هستید. به عنوان یک کارشناس مسائیل ژئواستراتژیک، به نظرتان آتش بس در لیبی به نفع چه کسی است؟ آیا سازمان ملل پیروز شده است یا اینکه قذافی از آن بهره برده است ؟

کلود مونیکه : من فکر می کنم که آقای قذافی آدمی هوشیار است. آنچه که در حال حاضر انجام داده در گذشتنه نیز انجام داده است. او سعی کرد تا جامعه بین المللی را درگیر کند. ماجرا به طور حتم به ویژه با اتحادیه عرب بیشتر پیچیده خواهد شد اما اساسا من فکر نمی کنم که این تغییری در روند رویدادها ایجاد کند.

یورو نیوز:هنوز این احساس وجود دارد که او همه را گرفتار این ماجرا می کند…

کلود مونیکه : رفتار آقای قذافی بسیار جالب توجه است و او شخصیتی پیچیده دارد. هنگامی که به سخنانش گوش می دهید این امر بارز است. سخنانش درست مانند گامی به پیش و گامی به پس است. او از ابتدای ناآرامی ها تغییری نکرده است. من فکر می کنم ما یک بار دیگر در طرحی مشابه قرار داریم. برخی آدم های پیچیده از سوی دیگرانی با شخصیت های پیچده محاصره شده اند ، یعنی کسانی مثل پسرانش و به طور حتم از مشاوره کسانی چون موسی کوسا نیز بهره می برند.

یورونیوز: آیا شما فکر می کنید این شرایط می تواند به تقسیم حکومت قذافی منجر شود ؟

کلود مونیکه : در رابطه با پسرانش شاید. همه آنان مشاور و نمایندگانش هستند اما در همین حال در میانشان رقابت وجود دارد. آنها همدیگر را دوست ندارند و با هم مبارزه می کنند. همچنین این امکان درستی هر یک از این محاسبات وجود دارد چراکه سرهنگ قذافی خاطره بسیار بدی از بمباران های آمریکا و تحریم های دهه هشتاد میلادی دارد. مطمئن هستم که او نمی خواهد این تجربه تکرار شود. او می داند که کشورش بهای سنگینی پرداخته است.

یورونیوز: پس گمان می کنید که او ممکن است بلوف بزند ؟

کلود مونیکه : او با هوش است و به طور موثر قادر به انجام هر کاری است اما من فکر می کنم که او در این بحران بسیار فرو رفته است و این کار را برای او و برای حفظ قدرتش بسیار سخت می کند.

یورونیوز: اما آیا شما فکر می کنید که ما شاهد یک سومالی دیگر و درگیری های نظیر آن خواهیم بود؟

کلود مونیکه: به نظرم او در تلاش بوده است که زمان بخرد و برای این کار و برای خرید زمان طولانی، او مجبور است که وضعیت را بدتر از پیش کند. شاید او فکر کرده بود که این ماجرا می تواند برگ دیگری برای بازی در دستش باشد. شاید برگی دیگر برای بازی طی چند ماه یا چند سال.

یورونیوز: پس در ساعات و روزهای پیش رو، فکر می کنید که کشورهای حامی این قطعنامه چگونه واکنش خواهند داد؟

کلود مونیکه: من فکر می کنم که آنها به دنبال دریافت رسمی این قعطنامه آتش بس هستند تا بتوانند برای هرگونه مداخله ای آماده شوند، با این وجود معتقدم که طرح منطقه ممنوعه پرواز به اجرا گذاشته خواهد شد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.